Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ciechanów

Historia żurawi samojezdnych

Czy wiesz, że pierwsze żurawie funkcjonowały już 4000 lat temu? Były to proste urządzenia dźwignicowe, które służyły m.in. przy budowie piramid. Historia dźwigów jest więc bardzo długa, a ludzkość musiała przejść długą drogę, aby dziś cieszyć się z bogatej funkcjonalności oferowanej przez nowoczesne żurawie samojezdne.

Warto zaznaczyć, że zarówno żurawie wieżowe, jak i dźwigi samochodowe nie były produkowane w naszym kraju od 30 lat. Dopiero teraz usługi dźwigowe w Warszawie oraz innych miastach rozkwitły, a użytkownicy zyskali szersze pole manewru w zakresie wynajmu żurawi.

Pierwsze kroki żurawi samochodowych

Pierwszy żuraw kolejowy pojawił się w roku 1890 roku za sprawą firmy COLES. Oferował on udźwig kilku ton, a jego działanie warunkował pionowy kocioł parowy. Usługi dźwigowe przy wykorzystaniu tej maszyny były jednak mocno ograniczone i skupiały się głównie w obrębie branży kolejowej. Dopiero tuż po zakończeniu I Wojny Światowej, James Coles opracował pierwszego żurawia samojezdnego na podwoziu Tilling-Steven.

Żurawie samojezdne polskiej produkcji

Polskie fabryki zaczęły produkcję dźwigów samochodowych dopiero w latach 50-tych. Warszawa oraz inne duże miasta naszego kraju zostały dotkliwie zniszczone w wyniku działań wojennych, co spowodowało potrzebę szybkiego zmechanizowania działań transportowych, przemysłowych oraz budowniczych. Najpopularniejsze żurawie stanowiły rezultat pracy specjalistów ZREMB Warszawa. Znane pod nazwą „POLAN” maszyny były produkowane od lat 70-tych, aż do roku 1989.

Współczesne żurawie samojezdne

Bez dwóch zdań, usługi dźwigowe w Warszawie oraz innych miastach Polski znacznie rozwinęły się na przestrzeni trzech ostatnich dekad. Obecnie, wiele firm oferuje szeroko pojęty wynajem dźwigów, który obejmuje zarówno klasyczne żurawie wieżowe, jak i nowoczesne żurawie samojezdne.

Żurawie wyposażone w podwozie stanowią dziś niezastąpionego partnera w zakres montażu i rozbiórek, przenoszenia i transportowania ciężkich, dużych ładunków czy też rozładunku i załadunku towarów. Choć najczęściej można spotkać je na budowach, wynajem żurawi to usługa, z której korzystają chętnie również centra logistyczne, fabryki, rafinerie oraz huty. Firmy oferujące wynajem dźwigów w Warszawie, takie jak Usługi Transportowo-Dźwigowe Stanisław Tomczyk cały czas śledzą wiodące trendy w zakresie budownictwa i proponują urządzenia, których parametry użytkowe odpowiadają zróżnicowanym potrzebom inwestycyjnym.

Firma udostępnia dźwigi samochodowe o udźwigu oraz zasięgu pracy, które okażą się w pełni wystarczające do realizacji nawet najbardziej skomplikowanych przedsięwzięć. Warto dodać, że wynajem żurawi to nie jedyna usługa wchodząca w skład oferty firmy Tomczyk. Odbiorcy mogą skorzystać również z transportu ciężarowego i HDS czy ciągnika siodłowego.