Aktualne ceny mieszkań w Ciechanowie. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Ciechanowie - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: 7 165 zł/m² wyniosła mediana cen mieszkań w Ciechanowie z ostatnich 12 miesięcy. To o 571 zł/m², czyli 8,7%, więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Typowa cena zakupu wynosiła 350 000 zł, a mediana powierzchni lokalu sięgała 47 m². Zestawienie pokazuje ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń.

Redakcja ciechanowski24.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Ciechanowie: najważniejsze liczby

  • 7 165 zł/m² - mediana ceny mieszkań
  • +8,7% - zmiana wobec średniej z 2025 r. (+571 zł na metrze)
  • 6 700-7 682 zł/m² - w tych widełkach zawierała się połowa wszystkich transakcji
  • 350 000 zł - typowa cena zakupu; typowe mieszkanie miało 47 m²
  • +43% - o tyle podrożał metr od 2022 r. (średnio +9,4% rocznie)
  • rejon Aleksandrówka - najdroższa część miasta: 7 369 zł/m²

Mediana wyznacza środek uporządkowanego zestawienia cen: połowa wartości znajduje się poniżej niej, a połowa powyżej. Dla kupującego równie istotny jest przedział obejmujący środkową połowę transakcji. Pozwala ocenić, gdzie mieści się cena konkretnego mieszkania, zanim uwzględni się jego lokalizację, powierzchnię i cechy użytkowe.

Infografika: ceny mieszkań w Ciechanowie
Infografika: ceny mieszkań w Ciechanowie

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

7 207 zł/m² wyniosła mediana w segmencie pierwotnym. Przy wyborze między nowym a używanym mieszkaniem znaczenie ma jednak nie tylko stawka za metr, lecz także całkowity budżet zakupu i przygotowania lokalu do zamieszkania. Cenę od dewelopera należy więc zestawiać z kosztami wykończenia, a cenę mieszkania używanego - z zakresem potrzebnego remontu.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

7 598 zł/m² płacono w segmencie 25-35 m², natomiast 6 923 zł/m² w grupie 55-70 m². Najmniejsze lokale miały zatem najwyższą stawkę jednostkową spośród pokazanych kategorii.

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)7 598
35-45 m² (małe 2-pok.)7 183
45-55 m² (2-pok.)7 226
55-70 m² (3-pok.)6 923

Taki układ może wynikać z niższego całkowitego kosztu wejścia w zakup małego mieszkania: ograniczony budżet kieruje część popytu ku mniejszym powierzchniom, nawet przy wyższej cenie metra. Zależność nie jest jednak liniowa - segment 45-55 m² kosztował za metr więcej niż grupa 35-45 m².

Ceny wg metrażu - Ciechanów
Ceny wg metrażu - Ciechanów

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

7 369 zł/m² odnotowano w rejonie Aleksandrówka, który zajmuje najwyższą pozycję w zestawieniu. Wśród pozycji bez oznaczenia orientacyjnego najniższą medianę miał rejon Szczurzyn: 3 903 zł/m². Stawka w rejonie Aleksandrówka była o 89% wyższa.

Rejonzł/m²
Aleksandrówka7 369
Jeziorko7 066 *
Krubin6 864
Śródmieście6 191
Osiedle XL-lecia5 312 *
Ostatni Grosz4 688 *
Szczurzyn3 903
Podzamcze3 722 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

* Zestawienia dla rejonów Szczurzyn, Ostatni Grosz i Podzamcze obejmują okres od 2019 r.; pozostałe dotyczą ostatnich 12 miesięcy. Dla rynku wtórnego nie podano mediany umożliwiającej porównanie z segmentem pierwotnym.

Rozkład przestrzenny cen pokazuje, dlaczego budżet zakupowy warto wiązać z konkretną częścią miasta. Lokalizacja wpływa na dostęp do usług i dojazdy, ale różnice stawek mogą również odzwierciedlać odmienne cechy sprzedawanych mieszkań.

Mapa cen mieszkań - Ciechanów
Mapa cen mieszkań - Ciechanów

Ceny wg części miasta - Ciechanów
Ceny wg części miasta - Ciechanów

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy zakupie mieszkania za 350 000 zł na rynku wtórnym trzeba uwzględnić koszty poza samą ceną lokalu. Podatek PCC według stawki 2% wynosi około 7 000 zł; nie zapłacą go osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Maksymalna taksa notarialna z VAT to około 2 669 zł, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł.

Stawki notarialne można negocjować. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT. Te różnice mają znaczenie przy porównywaniu całkowitego kosztu zakupu, nie tylko cen widocznych w ogłoszeniach.

Codziennie nowe informacje z Ciechanowa publikujemy na ciechanowski24.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na ciechanowski24.pl/wydarzenie.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 4 998 zł/m² w 2022 r. do 7 165 zł/m² w aktualnym zestawieniu. Łączna zmiana wyniosła 43%, przy średnim tempie 9,4% rocznie.

Na pytanie, o ile wzrosły ceny względem 2025 r., odpowiedź brzmi: 571 zł/m², czyli 8,7%. Wykres pozwala umieścić tę zmianę w dłuższym przebiegu lokalnego rynku, zamiast traktować bieżący odczyt jako odrębne zjawisko.

Trend cen - Ciechanów
Trend cen - Ciechanów

Ciechanów na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

11 157 zł/m² wynosi mediana dla miast województwa mazowieckiego objętych monitoringiem. W Ciechanowie metr kosztował o 3 992 zł mniej. W najbliższym otoczeniu niższą stawkę odnotowano w Nasielsku, a wyższe w pozostałych miastach pokazanych w tabeli.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Ciechanów-7 165-
Nasielsk34 km6 704-6,4%
Zakroczym48 km8 548+19,3%
Nowy Dwór Mazowiecki49 km10 329+44,2%
Serock49 km8 186+14,2%

W oddalonym o 34 km Nasielsku różnica wynosiła 461 zł/m², czyli 6,4% na korzyść kupującego. Przy wyborze miasta oszczędność na cenie mieszkania należy zestawić z kosztami i czasem codziennych dojazdów.

Komentarz analityczny

8,7% wzrostu względem poziomu odniesienia z 2025 r. oznacza tempo niższe niż 9,4% rocznie w dłuższym ujęciu od 2022 r. Lokalny rynek pozostaje więc na wyższym poziomie cenowym, ale bieżąca dynamika nie przekracza historycznego tempa wskazanego w zestawieniu.

Na największych rynkach zmiany były słabsze: w II kwartale 2026 r. średnia cena nowych mieszkań wzrosła o 0,6% rok do roku, do 14 444 zł/m², a używanych o 0,7%, do 13 657 zł/m² (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Lokalny ruch cen nie musi zatem powielać kierunku i skali obserwowanych w największych miastach.

3,75% wynosiła stopa referencyjna po wrześniowej decyzji RPP (źródło: Narodowy Bank Polski, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Z kolei średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w czerwcu wyniosło 6,07%, o 0,7 punktu procentowego mniej rok do roku (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może zwiększać dostępność zakupu także w mniejszych miastach, jeśli przekłada się na zdolność kredytową gospodarstw domowych.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność finansowania poprawi się, a oferta mieszkań nie zwiększy się odpowiednio, presja na wzrost może się utrzymać. Jeśli podaż wzrośnie szybciej niż popyt, tempo zmian może osłabnąć. Twarda prognoza nie jest tu celem - kolejne aktualizacje pozwolą sprawdzić, który mechanizm przeważa.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Ciechanowie?

Mediana wynosi 7 165 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 6 700-7 682 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Ciechanowie rosną, czy spadają?

W zestawieniu są wyższe o 571 zł/m², czyli 8,7%, względem średniej z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższą medianę ma rejon Aleksandrówka: 7 369 zł/m². Wśród pozycji bez oznaczenia orientacyjnego najniższą ma rejon Szczurzyn: 3 903 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Ciechanowie?

Dla kawalerek o powierzchni 25-35 m² mediana wynosi 7 598 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² - 7 183 zł/m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 190 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 8 października 2025 do 9 lutego 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (131 transakcji) i wtórny (0); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-02-09; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły