WhatsApp Image 2020 03 23 at 10.30.26W ostatni weekend ciechanowscy strażacy interweniowali siedmiokrotnie. Poniżej przedstawiamy wybrane zdarzenia.

W dniu 21.03.2020r. o godz. 4.40 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ciechanowie wpłynęła informacja o zdarzeniu drogowym w miejscowości Kondrajec Szlachecki na DK 7. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu Straży Pożarnej z OSP Glinojeck ratownicy zastali samochód osobowy BMW, który znajdował się na barierze bezpieczeństwa. Wraz z zastępem OSP na miejsce zdarzenia dotarł ZRM. Pojazdem podróżowały dwie osoby. Kierujący opuścił pojazd o własnych siłach nie odnosząc obrażeń. Pasażer siedział na tylnym siedzeniu - przytomny, świadomy, ze złamaniem prawego piszczela. W czasie rozpoznania KDR wraz z ratownikiem medycznym uzyskali informację od kierowcy, że pasażer wraca z zagranicy. Poszkodowanego potraktowano jak potencjalnie zarażonego koronawirusem wywołującym chorobę Covid-19. Ratownicy medyczni oraz funkcjonariusze PSP zabezpieczyli się w kombinezony ochronne, maseczki, gogle i rękawiczki. Z pojazdu na pobocze wyciekły płyny eksploatacyjne. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i zapoznaniu się z sytuacją KDR z JRG Ciechanów polecił zabezpieczyć miejsce zdarzenia, oraz ograniczyć kontakt ratowników z poszkodowanym i kierującym, których zabezpieczono maseczkami ochronnymi. Teren działań oświetlono, ustabilizowano oraz odłączono akumulator w pojeździe. Ratownicy PSP wraz z ZRM ewakuowali poszkodowanego z pojazdu, udzielili KPP i przetransportowali do karetki. Dalsze działania polegały na zdjęciu pojazdu z barierki przy użyciu HDS, po czym zdezynfekowano wszystkie pojazdy oraz ratowników biorących udział w zdarzeniu. Uszkodzony pojazd przekazano na piśmie Policji.

W działaniach trwających 1,24 godz. udział brały dwa zastępy PSP  oraz jeden zastęp OSP Glinojeck.

W dniu 22.03.2020r. o godz. 18.49 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ciechanowie wpłynęła informacja o zdarzeniu drogowym w miejscowości Wróblewo (Gostkowo) na DK 60.Na miejscu zdarzenia KDR z JRG Ciechanów zastał uszkodzony samochód osobowy marki Jeep po uderzeniu w słup sygnalizacyjny. Pojazd znajdował się częściowo na pasie ruchu i na poboczu w pozycji na kołach. W zdarzeniu udział brała jedna osoba, nie było osób poszkodowanych ani dodatkowych zagrożeń. Na miejscu obecny był patrol Policji.Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Ruch na drodze odbywał się normalnie. W dalszej kolejności KDR zebrał wywiad od uczestnika zdarzenia pod kątem COVID-19 - nie stwierdzono zagrożenia. W uszkodzonym pojeździe odłączono akumulator. Okolicę miejsca zdarzenia przeszukano i wykluczono udział innych osób. Na tym działania zakończono. Na miejscu pozostała Policja.

W czasie weekendu funkcjonariusze jednostki PSP Ciechanów czterokrotnie uczestniczyli w działaniach które polegały na wsparciu oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Ciechanowie poprzez całodobowe dozorowanie i bieżącą konserwację namiotów pneumatycznych stanowiących zaplecze izby przyjęć oddziału. Docelowo namioty zostały przygotowane na przyjęcie ewentualnych osób chorych. Podczas prowadzenia działań nie napotkano utrudnień związanych z funkcjonowaniem polowej izby przyjęć.

Opracowanie i zdjęcia: KP PSP Ciechanów