Jaka wiata śmietnikowa – materiały i zalety różnych typów wiat

Zastanawiasz się nad tym, jaki rodzaj wiaty śmietnikowej wybrać do ustawienia przy swoim domu? Zobacz trzy główne rodzaje wiat i ich zalety, aby dobrać taką, która będzie w pełni odpowiadała Twoim wymaganiom!

Dlaczego warto mieć wiatę śmietnikową?

Coraz więcej właścicieli domów decyduje się na budowę wiaty śmietnikowej na swojej posesji.

Za jej posiadaniem przemawiają głównie względy praktyczne, ponieważ pozwala ona na łatwe przechowywanie odpadów oraz ich zabezpieczenie. Zapewnia ona jednocześnie estetyczny wygląd otoczenia.

Gdzie można wybudować wiatę śmietnikową?

Wiata śmietnikowa może być zlokalizowana w różnych miejscach, zależnie od dostępnej przestrzeni i potrzeb.

Często umieszczana jest wiata śmietnikowa w ogrodzeniu, ponieważ wtedy nieprzyjemne zapachy można utrzymywać z dala od budynku. Można wtedy również łatwo wystawiać kubły ze śmieciami przed posesję.

Drugim rozwiązaniem jest wiata śmietnikowa przy domu. Może być ona umieszczona przy wiacie garażowej. Wtedy odpady nie wymagają kłopotliwego noszenia aż do ogrodzenia.

Jaką wiatę śmietnikową wybrać?

Obecnie do budowy wiaty śmietnikowej wykorzystać można różne rodzaje materiałów. Ich rodzaj będzie przede wszystkim przekładał się na wygląd wiaty oraz na jej wytrzymałość.

Poniżej znajdziesz trzy najpopularniejsze warianty wiat śmietnikowych, które można zamówić w wielu wariantach pod względem wymiarów, kolorów, wykończenia.

Wiata śmietnikowa drewniana

Gdy chodzi o niską cenę, w takim przypadku często kupowana jest wiata drewniana. Można nawet wykonać ją we własnym zakresie.

Drewniane wiaty śmietnikowe mogą być wykonane w wielu wariantach, na przykład mogą one tylko zabezpieczać kubły lub mogą być wyposażone w drzwi. Do budowy takich wiat najczęściej używane są deski impregnowane, które dzięki temu chronione są przed czynnikami zewnętrznymi.

Wiata śmietnikowa stalowa

Gdy poszukiwana jest trwalsza wiata, w takim przypadku warto zdecydować się na tę stalową. Wiaty tego typu wykonuje się z blachy stalowej – warstwowej, trapezowej, która jest ocynkowana i dodatkowo wykańczana przez malowanie.

Wiaty tego typu można wykonać w wielu kolorach i wzorach, dlatego są one chętnie wybierane przez kupujących.

Wiata śmietnikowa murowana

Również można zdecydować się na wiatę murowaną. Jest ona najbardziej wytrzymała i trwała, natomiast też najbardziej czasochłonna w wykonaniu.

Wiatę murowaną warto wykonać razem z realizacją ogrodzenia, gdy również jest ono murowane.