Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym i kiedy warto je wykonać?

Badanie rezonansem magnetycznym to coraz popularniejsza metoda weryfikacji stanu zdrowia, spotykana w każdym większym mieście. Na czym jednak ona polega? Kiedy warto wykonać to badanie i co mogą nam powiedzieć wyniki? O tym w niniejszym artykule.

Czym jest rezonans magnetyczny?

Badanie rezonansem magnetycznym służy uzyskaniu obrazu wybranej części ciała lub narządu wewnętrznego. Aby uzyskać takie zdjęcie, używa się specjalistycznej medycznej aparatury, która wykorzystuje pole magnetyczne oraz fale radiowe. To zaawansowana technologia, dzięki której uzyskane obrazy cechują się dużą szczegółowością oraz dobrą jakością, dzięki czemu lekarz jest w stanie dokonać trafnej diagnozy po obejrzeniu obrazów z badania rezonansem magnetycznym.

Kiedy warto wykonać badanie rezonansem magnetycznym?

Jak już zostało wspomniane, za pomocą rezonansu magnetycznego można zobrazować dowolną część ciała lub narząd. Dlatego badanie to sprawdzi się w diagnozie wszelkiego rodzaju chorób, niezależnie od tego, która część ciała będzie wymagała uwagi. Najczęściej jednak rezonans magnetyczny wykonuje się podczas diagnozy tętniaków mózgu, stwardnienia rozsianego czy różnego rodzaju nowotworów.

Czy każdy może być badany rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjna metoda badań. Oznacza to, że do środka ciała nie jest wprowadzana żadna substancja, jak ma to miejsce np. w przypadku tomografii komputerowej, gdy pacjent przed badaniem musi wypić kontrast (choć istnieje także wersja badania rezonansem magnetycznym z kontrastem). Dzięki temu badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne i niemal każdy może mu się bez obaw poddać. Warto jednak pamiętać, że aparatura do tego badanie wykorzystuje pole magnetyczne, dlatego jest w stanie przyciągnąć wszelkiego rodzaju metalowe przedmioty. Koniecznie musimy zatem zdjąć wszelkie ubrania zawierające metalowe elementy oraz wyjąć z ciała wszystkie kolczyki oraz inne metalowe przedmioty.

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Nie są wymagane żadne szczególne przygotowania do tego badania – wystarczy przyjść na nie wypoczętym i spokojnym. Zachowanie spokoju jest szczególnie ważne podczas tego badania, gdyż istotne jest, aby pacjent się nie poruszał – w przeciwnym wypadku obraz może wyjść rozmazany. Pamiętajmy, że rezonans magnetyczny to maszyna, która dość długo przeprowadza skanowanie (może potrwać nawet godzinę), lecz dzięki poświęceniu tych kilkudziesięciu minut możemy uzyskać szczegółowe wyniki, które mogą zaważyć na dalszym losie naszego zdrowia.

Gdzie warto wykonać badanie rezonansem magnetycznym?

Oczywiście istotne jest przeprowadzenie tego badania w profesjonalnym punkcie, w którym wykwalifikowani pracownicy dokładnie przeanalizują potrzeby pacjenta i dostosują badanie do jego sytuacji. W Warszawie takim miejscem jest klinika Rex Medica, która w trzech różnych lokalizacjach dysponuje profesjonalnym sprzętem oraz wykwalifikowaną, chętną do pomocy kadrą.