W jakich branżach najłatwiej o pracę w Ciechanowie?

Ciechanów to niespełna 50-tysięczne miasto na Mazowszu, w którym działa kilka dużych pracodawców. Mimo to stopień bezrobocia w Ciechanowie jest większy niż jego średnia wartość w całym województwie. Co charakteryzuje rynek pracy w Ciechanowie? Gdzie najłatwiej znaleźć zatrudnienie?

Ciechanów – jak wygląda sytuacja na rynku pracy?

Ciechanów oddalony jest o około 90 km od Warszawy, dlatego jego mieszkańcy szukają zatrudnienia również w aglomeracji warszawskiej. Trudno się temu dziwić skoro – jak wskazują informacje przekazywane przez Powiatowy Urząd Pracy w Ciechanowie – w czerwcu 2022 roku w powiecie ciechanowskim stopa bezrobocia była równa 7,6%. Na Mazowszu wskaźnik ten wyniósł wówczas 4,3%, a w całej Polsce – 4,9%. Wyraźnie widać zatem, że liczba osób bezrobotnych w Ciechanowie znacznie przekracza i wojewódzką, i krajową średnią.

Komu zatem najłatwiej o pracę w Ciechanowie (zobacz)? Przede wszystkim osobom, których kwalifikacje i doświadczenie zawodowe odpowiadają zapotrzebowaniu lokalnej gospodarki na pracowników. W Ciechanowie działa wiele przetwórni i zakładów przemysłu precyzyjnego, a także znany browar i dwa zakłady poligraficzne. Poza tym nie brakuje punktów handlowych i usługowych ani kilku bardzo nowoczesnych firm z branży IT.

Na kogo czeka praca w Ciechanowie?

W omawianym zakątku Mazowsza najłatwiej znaleźć pracę pracownikom fizycznym i specjalistom, którzy szukają zatrudnienia w przemyśle. Pracownicy produkcyjni oraz osoby z uprawnieniami do obsługi maszyn i wózków widłowych są w Ciechanowie w cenie. Nie mniejszym zainteresowaniem pracodawców cieszą się sprzedawcy i handlowcy z doświadczeniem – w końcu firm zainteresowanych sprzedażą swoich towarów i usług w Ciechanowie nie brakuje.

Jak wskazują oficjalne informacje podawane przez Główny Urząd Statystyczny (na podstawie wniosków wysnutych z danych REGON), nawet jedno na dziesięć przedsiębiorstw zarejestrowanych w Ciechanowie działa w branży budowlanej. Od dawna ta gałąź gospodarki jest uważana za rynek pracownika. W Ciechanowie brakuje wielu specjalistów z zakresu budownictwa. Poszukiwani są m.in. murarze, cieśle i stolarze budowlani, betoniarze i zbrojarze, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji (w tym instalacji fotowoltaicznych), tynkarze oraz specjaliści robót wykończeniowych, np. malarze pokojowi.

Najpopularniejsze oferty pracy w Ciechanowie

Wystarczy rzut oka na oferty pracy, które zostały zamieszczone w popularnych portalach z ogłoszeniami rekrutacyjnymi, aby zorientować się, jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani w Ciechanowie. Na liście najpopularniejszych ofert łatwo wypatrzyć konkretne branże i najbardziej deficytowe zawody.

Poza branżą budowlaną i budowlańcami najróżniejszych specjalizacji o szybkość i łatwość znalezienia zatrudnienia raczej nie muszą martwić się pracownicy związani z szeroko pojętym sektorem IT – od pracowników helpdesku, przez konsultantów wdrożeniowych, po programistów. Trudności ze zmianą pracodawcy nie powinni mieć także doradcy energetyczni, którzy specjalizują się w odnawialnych źródłach energii. Największa liczba ogłoszeń o pracę dotyczy jednak takich stanowisk, jak doradca klienta, kierowca kat. B lub C czy przedstawiciel handlowy.