KPPSP Ciechanów: Szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP
27 października 2019 r. zakończyło się Szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP”, trwające od 5 października 2019 r.
Szkolenie realizowane było w systemie weekendowym w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie dla druhów z jednostek powiatu ciechanowskiego.Szkolenie zostało przeprowadzone według programu szkolenia z 2015 r., przez funkcjonariuszy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Ciechanowie oraz funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Ciechanowie
Celem szkolenia było przygotowanie strażaków do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań ratowniczo gaśniczych, w tym do samodzielnego wykonywania złożonych czynności w ramach zastępu. Szkolenie trwało 126 godzin zajęć, których tematyka dotyczyła między innymi: pracy w aparatach ochrony dróg oddechowych, udzielaniu pierwszej pomocy, działań podczas zdarzeń z materiałami niebezpiecznymi i pożarami, obsługi mechanicznych urządzeń ratowniczych, sprawianie drabin, prowadzenia korespondencji radiowej i kierowania ruchem drogowym podczas zdarzeń.
Ponadto w dniu 20.10.2019 r. strażacy uczestniczący w szkoleniu przeszli testy w komorze dymowej znajdującej się w KP PSP w Ostrołęce, przygotowując oraz sprawdzając umiejętności ratowników podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w sprzęcie ochrony dróg oddechowych w przypadku występowania dużych obciążeń psychofizycznych.
Egzamin składający się z części teoretycznej oraz praktycznej ukończyło 35 strażaków. Strażacy ci w znaczący sposób wzmocnią siłę podziału bojowego poszczególnych jednostek OSP. Ukończenie szkolenia jest niezbędnym warunkiem aby strażak OSP mógł uczestniczyć w działaniach ratowniczych.
Zdjęcia KP PSP Ciechanów.
Opracowanie: asp. Marcin Jakubowski
Zdjęcia: KP PSP Ciechanów
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie, kppspciechanow.pl/, kppspciechanow.pl/aktualnosci/wydarzenia/1024-szkolenie-podstawowe-strazakow-ratownikow-osp.html
Autor: krystian