Podszywają się pod lekarzy i żołnierzy. Policja ostrzega przed oszustwami internetowymi

W skrzynkach i komunikatorach pojawiają się konta rzekomych żołnierzy, lekarzy z misji i prawników proponujących spadki. Funkcjonariusze interweniują po zgłoszeniach i ostrzegają przed kolejnym etapem oszustwa - żądaniem pieniędzy.
Ciechanowska policja informuje o narastającej fali oszustw, w których sprawcy budują fałszywe relacje w sieci, by wyłudzić pieniądze. Sprawcy tworzą konta w mediach społecznościowych, potem przenoszą rozmowy na komunikatory lub e‑mail.
Wykorzystują zdjęcia znalezione w Internecie lub wygenerowane przez sztuczną inteligencję. W pierwszej fazie wiążąca jest narracja emocjonalna - prośby o pomoc, opowieści o trudnej sytuacji lub obietnice przekazania majątku. W kolejnych etapach proszą o przelewy na pokrycie kosztów przelotu, opłat notarialnych, podatków, transportu przesyłek lub dokumentów wojskowych. Każda taka prośba, jak podkreślają policjanci, jest elementem manipulacji mającej doprowadzić do wyłudzenia.
O zagrożeniu informuje Komenda Powiatowa Policji w Ciechanowie. Funkcjonariusze apelują o ostrożność: nie udostępniać danych i nie wysyłać pieniędzy osobom, których tożsamości nie da się zweryfikować. Jeśli doszło do oszustwa, policja prosi o zgłoszenie się do najbliższej jednostki.
Informację przekazała asp. Magda Sakowska z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.
na podstawie: KPP w Ciechanowie.
Autor: krystian

