Walentynki przyniosły mieszkańcowi Ciechanowa kosztowny szantaż po intymnym czacie
W święto zakochanych, które miało być okazją do romantycznych gestów, dla jednego z mieszkańców powiatu ciechanowskiego zamieniło się w historię z mrocznym zakończeniem. 25-letni mężczyzna doświadczył szantażu i utraty pieniędzy po tym, jak uległ namowom nowo poznanej osoby na intymny wideo czat. Ta niefortunna decyzja przypomina o konieczności zachowania ostrożności w sieci, zwłaszcza kiedy nawiązujemy nowe znajomości.
  1. 25-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego zgłasza na policję, że został szantażowany przez kobietę, którą poznał w Internecie.
  2. Mężczyzna przystał na propozycję intymnego wideo czatu, po którym kobieta zażądała od niego 20 tys. złotych w zamian za niepublikowanie nagrania.
  3. Pokrzywdzony przelał "znajomej" 4 tys. złotych, a po żądaniu kolejnej wpłaty zdecydował się zgłosić sprawę na policję.
  4. Przypadek ten stał się przestrogą dla innych i przypomnieniem o zagrożeniach związanych z przesyłaniem intymnych treści do nowo poznanych osób w sieci.

Sieć internetowa, będąca dziś arenyą nawiązywania nowych znajomości, niestety coraz częściej staje się również miejscem niebezpiecznych manipulacji. Przypadek 25-latka z Ciechanowa uwydatnia ciemniejszą stronę internetowego romansowania. Rozmowy wideo, często zastępujące kontakt fizyczny, mogą wydawać się nieszkodliwym sposobem na zbliżenie się do drugiej osoby. Jednak niebezpieczeństwa czające się po drugiej stronie ekranu są równie realne, jak te w świecie fizycznym.

Warto pamiętać, że internet nie zapomina i decyzja o udostępnieniu komukolwiek swoich prywatnych zdjęć czy filmów może mieć nieoczekiwane, a czasem druzgocące konsekwencje. Zanim zdecydujemy się na tak intymny krok, zastanówmy się dwa razy, czy osoba po drugiej stronie cyfrowego połączenia zasługuje na nasze zaufanie.

Niech historia młodego mieszkańca naszego powiatu będzie przestrogą dla wszystkich, którzy na co dzień korzystają z możliwości, jakie daje internet. Niepokojąco rośnie liczba osób, zwłaszcza młodych, padających ofiarą sextingu. To ważne, aby rodzice rozmawiali z dziećmi o potencjalnych niebezpieczeństwach w sieci, uświadamiając ich i zapewniając im wsparcie w budowaniu bezpiecznych relacji online.

Zachowanie ostrożności w kontaktach z nieznajomymi w wirtualnej rzeczywistości jest kluczowe. Nim naciśniemy przycisk „wyślij”, zastanówmy się, czy chcemy, aby nasze zdjęcie czy nagranie mogło w przyszłości stać się przyczyną naszych problemów. Jest to o tyle ważniejsze, że nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, jak nasze cyfrowe ślady będą wykorzystane.


Policja Ciechanów