Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. To czas kiedy odwiedzamy groby bliskich i wyjeżdżamy na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Zajęci porządkowaniem nagrobków często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Ciechanowscy policjanci apelują o czujność i rozwagę, by nie stać się ofiarą kieszonkowców i złodziei, którzy tylko czyhają na każdą chwilę naszej nieuwagi.

Trwa czas przygotowań do obchodów Wszystkich Świętych. Zajęci porządkowaniem nagrobków często nie zwracamy uwagi na torebki, saszetki, telefony i dokumenty pozostawiane na ławkach lub płycie nagrobka. Policjanci przypominają, że jest to okres wzmożonej aktywności złodziei. Apelujemy do odwiedzających nekropolie o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Przypominamy, aby wybierając się na cmentarz, nie zabierać ze sobą dużych kwot pieniędzy. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki, ile będzie nam potrzebne.

Pamiętajmy o tym, aby pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy, w miarę możliwości trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnimy w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.

Robiąc porządki na grobach i wokół nich oraz zapalając znicze, nie spuszczajmy z oka torebek, płaszczy czy innych wartościowych przedmiotów. Dobrze jest, gdy ktoś bliski lub znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu. Wtedy mamy większą możliwość przypilnowania naszych rzeczy osobistych.

Będąc na cmentarzu, zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które podejrzanie się zachowują.

Odwiedzając groby, spotykamy się z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów i szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów dziecko się zgubiło.

 

asp. Magda Zarembska