Budowa własnego domu to marzenie wielu osób, które dotychczas wynajmowały nieruchomość lub mieszkały u rodziny. Nie ma jednak co kryć, że tego rodzaju inwestycja wiąże się nie tylko z ogromnymi kosztami, ale także szeregiem formalności, które trzeba spełnić. Podpowiadamy, jak podejść do tematu budowy domu w 2022 roku i o czym w szczególności pamiętać, aby wszystko przebiegło zgodnie z planem! Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z budową domu należy zdobyć szczegółową wiedzę na ten temat lub oddać sprawy w ręce fachowców. Jeśli jesteśmy zmuszeni poradzić sobie z tym sami, warto odpowiednio się do tego przygotować, zarówno pod kątem finansowym, logistycznym, jak i prawnym.
Budowa domu w 2022 roku - na co zwrócić uwagę?
W teorii budowa średniej wielkości domu jednorodzinnego do stanu surowego z dachem powinna zająć maksymalnie kilka miesięcy, do pół roku. W praktyce na tempo pracy wpływa wiele różnych czynników, w tym w szczególności dyspozycyjność ekip budowlanych, dostępność poszczególnych materiałów, a nawet warunki pogodowe. Bardzo często już na etapie budowy pojawiają się też dodatkowe kwestie, które utrudniają lub nawet uniemożliwiają wykonanie konkretnych zadań. W momencie planowania takiej inwestycji trzeba więc wziąć pod uwagę tego typu zmienne, mając jednak świadomość tego, że nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć.
Jakie formalności przy budowie domu?
Jeśli mowa o kwestiach formalnych, należy przede wszystkim wiedzieć, że w 2022 roku nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę domu, którego powierzchnia wynosi do 70 metrów kwadratowych. W takiej sytuacji niezbędne jest wyłącznie zgłoszenie inwestycji we właściwym starostwie powiatowym lub w miastach na prawach powiatu - w urzędzie miasta. W pozostałych przypadkach wymagane jest zdobycie zgody. W tym celu należy złożyć w starostwie odpowiedni wniosek, dołączając do tego takie dokumenty, jak projekt domu; decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (uzyskamy ją w urzędzie gminy); mapę sytuacyjno-wysokościową w skali 1:500 (od posiadającego stosowne uprawnienia geodety); warunki techniczne dostawy mediów (m.in. od dystrybutora energii elektrycznej czy z zakładu wodociągów). Bardzo często potrzebne są także dodatkowe dokumenty, co wynika bezpośrednio z zapisów prawa miejscowego.
Jak wybudować dom - krok po kroku
Planując budowę domu warto podzielić realizację całej inwestycji na kilka etapów. Najprościej rzecz ujmując, pierwszym etapem jest zawsze przygotowanie formalne, o których pisaliśmy szczegółowo w poprzednim akapicie. Następnie trzeba przygotować się do prac budowlanych, a więc m.in. określić granice działki, ogrodzić teren, wyrównać jego powierzchnię oraz zadbać o odpowiednie fundamenty. Kolejno dochodzi do etapu, w którym powstaje tzw. stan surowy otwarty, a więc stropy, schody, ściany zewnętrzne. Czwartym etapem jest oczywiście budowa dachu, położenie tynków oraz montaż okien oraz drzwi, a także wykonanie wszelkich instalacji (gazowej, wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej). W sytuacji, gdy doprowadzenie miejskiej kanalizacji jest trudne, niemożliwe lub nieopłacalne (w przypadku inwestorów), należy skorzystać z rozwiązania przydomowej oczyszczalni ścieków, która pozwoli gromadzić i oczyszczać domowe ścieki. Mamy wówczas do czynienia z tzw. stanem surowym zamkniętym. Nie pozostaje nic innego, jak wykończenie domu, a więc zadbanie o jego wnętrze poprzez pomalowanie ścian, kładzenie podłogi itp.