Nowe życie zabytku: Bar Mleczny Łydynia otwiera się 20 lipca
Już w lipcu mieszkańcy będą mieli okazję odwiedzić nowo odrestaurowany Bar Mleczny Łydynia, który powstał w zabytkowym budynku przy ul. Fabrycznej. To kolejne miejsce na mapie miasta, które zyskało nową funkcję dzięki kompleksowej rewitalizacji. Sprawdź, co jeszcze czeka na odwiedzających!

Rewitalizacja zabytkowego budynku przy ul. Fabrycznej dobiegła końca

Ratusz zakończył prace nad odnowieniem ponad stuletniego budynku przy ul. Fabrycznej. Dzięki inwestycji, która kosztowała niemal 5,5 mln zł, mieszkańcy zyskali kolejną przestrzeń do spędzania wolnego czasu. Rewitalizacja objęła kompleksowe prace remontowo-budowlane, prowadzone zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

Podczas prac skuto tynk wykonany w późniejszym etapie użytkowania obiektu, a ceglana elewacja nawiązuje do oryginalnej formy architektonicznej z początku XX wieku. Przebudowano konstrukcję, stropy, dach oraz wymieniono instalacje, stolarkę okienną i drzwiową. Wszystko po to, aby budynek mógł służyć kolejnym pokoleniom.

Bar Mleczny Łydynia otwarty od 20 lipca

Już 20 lipca, na parterze odnowionego budynku, otwarty zostanie Bar Mleczny Łydynia. Będzie czynny siedem dni w tygodniu - od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-17:00, a w weekendy od 9:30 do 15:00. Na miejscu serwowane będą tradycyjne dania kuchni polskiej w przystępnych cenach, co na pewno ucieszy miłośników lokalnych smaków.

W okresie letnim przed budynkiem ustawione będą stoliki, aby goście mogli cieszyć się posiłkami na świeżym powietrzu. Wyposażenie zaplecza kuchennego baru jest już gotowe, a za prowadzenie obiektu odpowiedzialny będzie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Nowe funkcje budynku przy ul. Fabrycznej

W budynku przy ul. Fabrycznej 2 znajdzie się także przestrzeń dla organizacji pozarządowych. Na górnej kondygnacji umieszczono obszerne pomieszczenia do pracy (tzw. open space), wygrodzone miejsca na spotkania, pomieszczenia pomocnicze, socjalne oraz węzeł sanitarny. Aby udostępnić górną kondygnację osobom z niepełnosprawnościami, w obiekcie zamontowano windę.

Historia budynku

Zabytek przy ul. Fabrycznej wzniesiono w latach 1905-1907 przez Spółdzielnię Spożywców „Łydynia”, założoną z inicjatywy urzędników i robotników Cukrowni Ciechanów. Projekt budynku wykonał architekt Aleksander Raniecki, a parcelę pod „Łydynię” podarował właściciel folwarku Śmiecin, Józef Gutkowski. Uroczystego otwarcia obiektu dokonał w 1907 r. pionier polskiej spółdzielczości, późniejszy Prezydent RP, Stanisław Wojciechowski.

„Możemy być dumni z kolejnego pięknego miejsca w naszym mieście. Ten odnowiony budynek jest nie tylko świadkiem przeszłości, ale także symbolem naszej determinacji w dążeniu do zachowania dziedzictwa kulturowego miasta. Wcześniej zaniedbany zabytek odzyskał dawną świetność. Teraz będzie służył kolejnym pokoleniom” – podkreślił prezydent miasta Krzysztof Kosiński.

Wartość całej inwestycji wyniosła prawie 5,5 mln zł, z czego 2,26 mln zł miasto pozyskało z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa.


Opierając się na: Urząd Miasta Ciechanów