Obecnie wiele firm, chcąc rozpocząć swoją działalność lub ją rozszerzyć, stoi przed wyzwaniem związanym z koniecznością powiększenia dotychczas wykorzystywanej przestrzeni. Bardzo często, aby móc korzystać z nowego obiektu murowanego, musiałyby czekać wiele miesięcy, a nawet lat, co negatywnie wpłynęłoby na rozwój takiego przedsiębiorstwa. Z tego powodu w dzisiejszych czasach wiele firm wykorzystuje hale logistyczne. Takie konstrukcje mogą spełniać funkcje nie tylko magazynowe, ale również centrów dystrybucyjnych czy stref przeładunkowych towarów, a ich budowa jest niezwykle szybka. Co jednak warto wiedzieć na ich temat? Podpowiadamy.
Czym są hale logistyczne?
Hale logistyczne to obiekty wykonane z wysokiej jakości, trwałych materiałów takich jak aluminium, stal nierdzewna czy PVC, których budowa trwa zaledwie kilka dni. Są więc świetną alternatywą dla tradycyjnych obiektów murowanych. Namioty logistyczne są chętnie wykorzystywane przez firmy działające w różnych branżach. Rozwiązanie to szczególnie doceniają jednak przedsiębiorstwa z sektora transportowego, logistycznego oraz spedycyjnego. Namioty logistyczne to świetna opcja zwłaszcza dla szybko rozwijających się firm, które potrzebują powierzchni magazynowych i stref przeładunkowych towarów.
Z jakich materiałów wykonana jest hala logistyczna?
Magazyn logistyczny może pełnić funkcję całorocznych obiektów dostosowanych do specyfiki niemal każdego biznesu. Obecnie firmy takie jak na przykład Protan Elmark oferują rozwiązania dostosowane do potrzeb różnych klientów. Dlatego też w tego typu konstrukcjach można przechowywać nie tylko materiały, które nie są wrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne, ale również produkty wrażliwe na niskie czy wysokie temperatury.
Hale logistyczne mogą posiadać specjalną izolację. Wówczas konstrukcja ścian z płyty warstwowej, a także ocieplany dach powoduje, że wewnątrz, nawet przy ujemnych temperaturach panują optymalne warunki. Przedsiębiorcy, którzy jednak nie potrzebują ocieplanych hal logistycznych, mogą postawić na ich wersje nieocieplane, wykonane z usztywniającej blachy trapezowej bądź też powłoki PVC.
Wybierając hale namiotowe, warto zwrócić uwagę na ich przeznaczenie, aby dopasować odpowiednie materiały, z jakich będzie wykonana taka konstrukcja. Obecnie dostępne rozwiązania dotyczące dachów w halach logistycznych obejmują wersje z PVC z atestowaną podsufitką antyskropleniową, a także hale z podwójną warstwą PVC na suficie z folią termoizolacyjną czy też dach pneumatyczny, czyli pompowany. Zarówno materiał, z jakiego będzie wykonany dach, jak i ściany hali logistycznej, powinny być dopasowane do towarów, jakie zamierzamy składować w takim obiekcie.
Źródło: https://protan-elmark.com.pl/oferta/hale-magazynowe/hale-logistyczne/.