Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

Każdy właściciel gospodarstwa domowego musi zadbać o prawidłowe odprowadzenie ścieków. Problem w tym, że nie wszędzie istnieje możliwość podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Na szczęście, wówczas z pomocą przychodzą indywidualne rozwiązania, takie jak choćby przydomowa oczyszczalnia ścieków, dzięki której można zapomnieć o jakichkolwiek zanieczyszczeniach. Jakie są zalety takiego systemu i co warto o nim wiedzieć? Wyjaśniamy! Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to bez wątpienia najpopularniejsze tego typu rozwiązanie ostatnich lat. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na taką instalację rośnie również liczba możliwości jeśli chodzi zarówno o rodzaje, jak i samą usługę montażu oczyszczalni. Przed przystąpieniem do realizacji inwestycji warto jednak dokładnie zgłębić temat i poznać największe atuty przydomowych oczyszczalni ścieków.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jak funkcjonuje?

Mechanizm działania przydomowej oczyszczalni jest bardzo prosty, a cała instalacja składa się tak naprawdę z zaledwie kilku elementów. Kluczowy jest tutaj umieszczony pod ziemią zbiornik (zazwyczaj podzielony na dwie komory), w którym dochodzi do filtracji i neutralizowania wszelkich zanieczyszczeń. Każdy przypadek jest inny, dlatego do wyboru oczyszczalni należy podchodzić zawsze indywidualnie, biorąc pod uwagę nie tylko potrzeby, ale i uwarunkowania terenowe. Można wyróżnić przydomowe oczyszczalnie m.in. z drenażem rozsączającym, filtrem piaskowym, z filtrem gruntowo-roślinnym i wreszcie ze złożem biologicznym czy z osadem czynnym.

Zalety własnej oczyszczalni ścieków

Nie ma co kryć, że przydomowe oczyszczalnie ścieków mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Więcej jest oczywiście tych drugich, a wśród mankamentów wymienimy bardziej kwestie finansowe, a więc wysoki koszt budowy, niż aspekty funkcjonalne. Jeśli chodzi o największe plusy przydomowych systemów oczyszczania nie można nie wspomnieć o ich dużej wydajności, bezawaryjności, a także niskich wydatkach związanych z eksploatacją. Oczyszczalnia jest praktycznie bezobsługowa, nie licząc konieczności opróżnienia zbiornika z osadu nadmiernego, co należy robić raz lub dwa razy w roku. Największą zaletą przydomowych oczyszczalni jest jednak ich pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Rozwiązanie to jest niezwykle ekologiczne, a wszystko za sprawą tego, że przy oczyszczaniu wykorzystuje się wyłącznie naturalne zasoby. Mowa tutaj przede wszystkim o specjalnych bakteriach, które pracują w zbiorniku w celu całkowitej neutralizacji jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Budowa przydomowej oczyszczalni - czy warto?

Na budowę przydomowej oczyszczalni trzeba spojrzeć w kategoriach długoterminowych. Inwestycja ta wymaga co prawda pewnych nakładów finansowych, ale korzyści wynikające z użytkowania takiego systemu są nieporównywalnie większe. Budowa zwróci się więc bardzo szybko i to z nawiązką. Choćby z tego powodu warto zdecydować się na własną oczyszczalnię ścieków, tym bardziej jeśli ktoś ceni działania proekologiczne, a przy okazji zależy mu na własnej wygodzie.