Najlepsze filtry do oczyszczaczy powietrza

Filtr do oczyszczacza powietrza jest zazwyczaj jedną z najważniejszych części układu filtracyjnego. Obecność filtra w oczyszczaczu powietrza pozwala na utrzymanie środowiska naturalnego i domu w czystości, a także skuteczniej chroni nas przed szkodliwymi substancjami. W artykułach poniżej prezentujemy najlepsze filtry do oczyszczaczy powietrza.

Filtry węglowe

Węgiel jest naturalnym filtrem, który najlepiej oczyszcza powietrze domowego kotła. Filtry węglowe są najbardziej ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem. Co więcej, węgiel jest także wolny od rakotwórczej barwnicy. Cechą charakterystyczną węglowego filtra jest to, że jest ono pojedyncze i nie łączone ze sobą.

Filtr kawitacyjny

Filtr kawitacyjny jest niezwykle efektywny w oczyszczaniu powietrza z pyłów i zanieczyszczeń. Nic więc dziwnego, że jest on powszechnie stosowany w oczyszczaczach powietrza. Filtr kawitacyjny jest zazwyczaj zbudowany z dwóch warstw. Generalnie jest to warstwa kawitacyjna i druga, która jest wykonana z metalu. Filtr kawitacyjny jest używany do oczyszczania powietrza w budynkach, które są źródłem pyłów i innych toksycznych zanieczyszczeń.

Filtr UV

Filtr UV, czyli ultrafioletowy, jest stosowany w oczyszczalniach powietrza do usuwania pyłu z palenisk. Nowoczesne oczyszczacze powietrza znajdujące się w przydomowych kotłowniach czy centralach grzewczych, często posiadają dodatkowy filtr UV. Ultrafioletowe światło UV jest wolne od ciepła, więc nie zagrozi w żaden sposób człowiekowi. Filtr UV znajduje się zazwyczaj na końcu oczyszczacza powietrza, gdzie jego zadaniem jest usuwanie pyłu zanieczyszczającego powietrze.

Filtr HEPA

HEPA to jedno z najlepszych rozwiązań do oczyszczania powietrza w domu. Jest stosowany do filtracji powietrza w wielu dziedzinach, między innymi stomatologii, tylko lepiej sprawdza się w oczyszczaniu powietrza. HEPA jest skrótem od High Efficiency Particulate Air, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „wysokiej skuteczności filtr do drobnych zanieczyszczeń”. Jest to najlepsza metoda oczyszczania powietrza z drobnych pyłów, wirusów, bakterii i innych zanieczyszczeń.

Filtry adsorbowane i dylatacyjne

Filtry adsorbowane i dylatacyjne są połączeniem dwóch innych metod oczyszczania powietrza: adsorbowania i dylatacji. Adsorbowanie polega na tym, że drobne cząstki pyłów są przyciągane przez powierzchnię wykonaną ze specjalnego materiału. Natomiast dylatacja polega na wymuszeniu prędkości powietrza służącej do usuwania drobnych pyłów i zanieczyszczeń powietrza. Każdy z tych typów filtrów oprócz oczyszczenia powietrza, również jest znakomitą ochroną dla sprzętu w kotłowni, gdyż zmniejsza zagrożenie poparzeniem się.