Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ciechanowie byli uczestnikami projektu praktyk zagranicznych na zasadach programu Erasmus + „Europejska mobilność uczniów - kluczem do rozwoju szkoły”.

k-760x556px.png

"Nazywamy się Patrycja, Kinga i Karolina. Jesteśmy uczestniczkami projektu praktyk zagranicznych na zasadach programu Erasmus + „Europejska mobilność uczniów - kluczem do rozwoju szkoły”. Chciałybyśmy wam opowiedzieć o naszym pobycie w Rimini. W praktykach biorą udział 24 osoby w zawodach technik budownictwa i technik reklamy.

Podczas pierwszego dnia pobytu w Rimini odwiedziła nas Pani Kasia Gawronek, nasza koordynatorka projektu, i zabrała nas na city tour. Pokazała nam najciekawsze zakątki miasta. Zwiedziliśmy m.in. Świątynie Malatesty, most Tyberiusza oraz Plac Trzech Męczenników. Oprócz historii miasta poznaliśmy także praktyczną stronę funkcjonowania w turystycznym mieście. Dowiedzieliśmy się jak np.: poruszać się komunikacją miejską, aby dotrzeć na praktyki o wyznaczonych godzinach.

Poznaliśmy też naszych pracodawców, z którymi mimo bariery językowej wszyscy świetnie się komunikują i współpracują. Praktykanci z reklamy poznali nowy program do grafiki wektorowej Illustrator i na nim tworzą nowe projekty. Budowlańcy zaczęli praktyki od zapoznania się z miejscem pracy, zasadami tam panującymi oraz z zadaniami, które będą mieli do wykonania przez najbliższe 2 tygodnie.

Mamy nadzieję, że w ciągu tego czasu zdobędziemy nowe umiejętności i kwalifikacje, które wpłyną znacząco na nasz dalszy rozwój zawodowy.

Poznaliśmy też mentalność i sposób bycia Włochów. To ludzie mili, sympatyczni, otwarci i serdeczni w stosunku do nas i do siebie samych. Jednak, największym zaskoczeniem dla nas było poruszanie się po ulicach i wielkości posiłków, małe śniadania i duże kolacje.

Włochy to cudowny kraj z bogatą kulturą, ciekawą architekturą i wspaniałymi ludźmi, a zagraniczne praktyki to właściwy wybór dla każdego młodego człowieka".