Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ciechanów

Kto może wykonywać zabiegi kosmetyczne?

Salony urody oferują obecnie bardzo wiele zabiegów z zakresu kosmetyki oraz kosmetologii. Coraz częściej pojawia się pytanie o to, kto właściwie jest uprawniony do pracy w studio urody. Warto przy tym także zastanowić się, jaka jest różnica pomiędzy kosmetyczką, a kosmetologiem.

Od manicure po botox

Dziś niemal każde studio urody oferuje swoim klientom możliwość przeprowadzenia zabiegów nieinwazyjnych, ale również tych, które wymagają nieco większej ingerencji w nasze ciało. Przykładem jest chociażby manicure, który teoretycznie może wykonywać każdy. W tym przypadku nie tyle liczy się duża wiedza, co po prostu talent do malowania paznokci. W wielu gabinetach urody możemy również liczyć na zabiegi typu mikrodermabrazja czy wstrzykiwanie botoxu. Tychże zabiegów nie powinny już wykonywać osoby bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego.

Kto pracuje w salonie urody?

Najczęściej salony urody zatrudniają zarówno wysokiej klasy specjalistów, jak i osoby po kursach, które pasjonują się kosmetyką, mają talent i poczucie estetyki. Mowa tutaj o kosmetyczkach, które nie muszą kończyć żadnych, specjalistycznych studiów. W ich przypadku dobrym wyborem będą kursy, na których nauczą się na przykład różnych technik zdobienia paznokci czy przedłużania rzęs. Inne w stosunku do kosmetyczki kompetencje posiada wykwalifikowany kosmetolog. Jest to osoba, która ukończyła studia wyższe, przynajmniej pierwszego stopnia. Kosmetolog posiada dużą wiedzę na temat składu kosmetyków i ich wpływu na naszą skórę.

Dodatkowe informacje: Studio urody Warszawa - sprawdź dodatkowe informacje o zabiegach kosmetycznych

Może również przeprowadzać nieco bardziej skomplikowane zabiegi, na przykład profesjonalne oczyszczanie twarzy. Kosmetolodzy często zajmują się również tematem usuwania blizn, na przykład potrądzikowych. Warto jednak pamiętać, że kosmetolog, choć ma ukończone studia wyższe, nie jest lekarzem. Z zasady nie może więc przeprowadzać zabiegów, których elementem jest przerwanie łączności tkanek skórnych. Co więcej, nie może on pracować z substancjami potencjalnie niebezpiecznymi, na przykład kwasami. Tego typu zabiegi powinien wykonywać lekarz, który posiada specjalizację z zakresu medycyny estetycznej. On również powinien kwalifikować pacjentów do poszczególnych zabiegów, choć oczywiście może to robić z pomocą kosmetologa.

Jakie salony urody wybierać?

Zanim wybierzemy konkretny salon urody, zwróćmy uwagę na kompetencje, jakie posiada zatrudniony w nim personel. W internecie zaś możemy znaleźć klasyfikację zabiegów kosmetologicznych wraz z oznaczeniem, kto może je wykonywać. Jest to bardzo istotne szczególnie w kontekście zabiegów inwazyjnych, które - co do zasady - powinien przeprowadzać jedynie lekarz. Często jednak zdarza się, że przeprowadza je kosmetolog. Powodem jest fakt, iż obecnie prawo nie reguluje dokładnie kwestii zakresu kompetencji kosmetyczek, kosmetologów ani lekarzy medycyny estetycznej. Pamiętajmy, aby wybierać renomowane salony. Dzięki temu możemy być pewni, że nasze ciało trafi we właściwe ręce, a zabiegi będą przeprowadzone z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności.