Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ciechanów

Nie od dziś wiadomo, że klimatyzacja podnosi komfort w mieszkaniu, w którym taka instalacja istnieje. Jednak każdy sprzęt wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby cieszyć się niezawodną oraz długą pracą przez wiele lat. Dlatego warto postawić na przeglądy serwisowe. Powinniśmy minimalnie raz w roku wezwać specjalistę, aby ten wykonał wszystkie prace konserwacyjne. Do takich prac zalicza się między innymi czyszczenie filtrów, mycie i dezynfekcja parownika, sprawdzanie układu chłodniczego czy kontrola układu elektrycznego. Po dokonanej robocie instalator informuje właściciela klimatyzacji o wszystkich nieprawidłowościach. Powinny być one usunięte jak najszybciej, ponieważ mogą się przyczynić do awarii całego klimatyzatora.

 Jak dbać o klimatyzację

Czyszczeniem klimatyzacji zajmują się profesjonalne firmy, które przeprowadzają nie tylko badania urządzeń, ale również inspekcję przewodów. W ten sposób możemy dobrać odpowiednią metodę czyszczenia całej klimatyzacji domowej. Najczęściej stosuje się szczotkowanie mechaniczne. Kolejnym ważnym etapem czyszczenia instalacji jest dezynfekcja. W ten sposób likwidujemy mikroorganizmy, zmniejszając tym samym ryzyko rozprzestrzeniania się pleśni czy grzybów.

Jak możemy sami dbać o urządzenie?

Jedną z obowiązkowych czynności jest oczywiście dbanie o czystość filtrów jednostki wewnętrznej klimatyzatora. To właśnie tam osadza się kurz z naszego pomieszczenia znajdujący się w powietrzu. Zazwyczaj takie filtry znajdują się z przodu urządzenia lub u góry. Takie filtry można myć pod ciepłą i bieżącą wodą. Warto pamiętać, że trzeba być przy tym delikatnym. Warto użyć do tego gąbkę. W trakcie sezonu letniego, gdzie często są upały, warto kontrolować stan filtrów co mniej więcej 2 tygodnie. Po samym sezonie nie jest wymagane, aby robić to tak często, ponieważ nie będziemy korzystać z urządzenia dosłownie codziennie. Przy zauważeniu jakichkolwiek wątpliwości, należy jak najszybciej skontaktować się z specjalistą. Tu znajduje się profesjonalny montaż klimatyzatorów.

Wloty, jak i wyloty powietrza możemy oczyścić miękką i suchą tkaniną. W przypadku, kiedy takie zabrudzenia są trudne do usunięcia, można użyć letniej wody albo środka czyszczącego o obojętnym odczynie. Użycie ostrych i żrących środków może skutkować uszkodzeniem instalacji. Co do filtrów to warto również przeczytać wskazania producenta. Niektóre modele posiadają nawet sygnalizację, która informuje o tym, że koniecznie jest już oczyszczenie filtra.

Jakie są konsekwencje, gdy nie będziemy dbali o klimatyzację?

Pierwszą kwestią jest zdecydowanie kurz, który może zablokować przepływ powietrza. W ten sposób dochodzi do obniżenia mocy chłodniczej urządzenia. Może również oczywiście dojść do uszkodzenia samej instalacji. Warto również pamiętać, że taka sytuacja może sprzyjać co do rozwoju pleśni i grzybów wewnątrz klimatyzatora. Grozi to nie tylko konsekwencjami finansowymi, ale również zdrowotnymi.

Podsumowując

Jeżeli chcemy zadbać o naszą klimatyzację powinniśmy pamiętać o regularnym sprawdzaniu filtrów. Jest to jednak nie wystarczające i chociaż raz w roku musimy zatrudnić specjalistę, aby sprawdził on kondycję przewodów oraz całą instalację. W ten sposób nie narazimy siebie i naszych domowników na szkody finansowe oraz zdrowotne. Pamiętajmy o tym, że w zaniedbanych jednostkach mogą rozwijać się szkodliwe mikroorganizmy, która mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.