Jacek Hołub w Ciechanowie - reportażysta, który patrzy tam, gdzie inni odwracają wzrok

Jacek Hołub w Ciechanowie - reportażysta, który patrzy tam, gdzie inni odwracają wzrok

FOT. Biblioteka w Ciechanowie

W ciechanowskiej bibliotece znowu będzie głośno o sprawach, o których zwykle milczymy. Tym razem na scenie Krzywej Hali stanie człowiek, który z autyzmem, przemocą domową i codziennym bohaterstwem matek niepełnosprawnych dzieci rozmawia jak z równymi sobie - bez patosu, ale z ogromną empatią.

  • Literatura, która nie pozwala przejść obojętnie
  • Książki, które zaczynają żyć poza stronami

Literatura, która nie pozwala przejść obojętnie

Jacek Hołub to dziennikarz, który zrezygnował z szybkich newsów na rzecz głębokich portretów. Jego książki to nie sucha dokumentacja - to rozmowy, które trwają miesiącami, obserwacje budowane z cierpliwością etnografa. „Wszystko mam bardziej" - reportaż o życiu w spektrum autyzmu - czytelnicy serwisu Lubimyczytać.pl uznali za najlepszą książkę non-fiction 2024 roku. To nie przypadek. Hołub potrafi opowiedzieć o inności tak, by przestała być obca.

W Ciechanowie porozmawiamy o tym, jak czytanie może zmieniać naszą wrażliwość. Spotkanie wpisuje się w cykl „Literackie odkrycia" oraz projekt „Czytam, czuję, rozumiem. Rozmowy o psychice między półkami" - inicjatywę współfinansowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Książki, które zaczynają żyć poza stronami

Hołub nie zostaje na papierze. Jego reportaże przenoszą się na sceny - Teatr Nowy w Łodzi i Teatr Dramatyczny w Koszalinie już zrealizowały spektakle na podstawie jego książek. Sam autor to laureat Kryształowej Karty Polskiego Reportażu i finalista Nagrody „Newsweeka" im. Teresy Torańskiej. Członek Unii Literackiej, były dziennikarz „Gazety Wyborczej" - ale te tytuły to tylko tło dla tego, co naprawdę robi: słucha tych, których nikt nie pyta.

Na spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie (Krzywa Hala, Plac Piłsudskiego 1) można przyjść bez biletu - udział jest bezpłatny. Wystarczy pojawić się 10 czerwca 2026 roku o godzinie 17:00. Warto przyjść wcześniej - po takich spotkaniach zawsze tworzy się kolejka do książek.

na podstawie: Biblioteka w Ciechanowie.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Biblioteka w Ciechanowie). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.