Jak znaleźć wyjątkowe antyki w Warszawie? Oto prosty poradnik, który z pewnością Ci w tym pomoże

Poszukiwanie antyków na targach czy w lokalnych sklepach może być wspaniałą podróżą w przeszłość. Jednak pamiętaj, by nie decydować się na zakup jedynie pod wpływem chwilowego zachwytu – to może Cię sporo kosztować. Zachowaj pragmatyzm i dokładnie oglądaj każdy przedmiot, a dobrze na tym wyjdziesz.

Im starsze, tym lepsze? Jak ocenić wartość antyków

Jeśli nauczysz się szacować, ile wart jest znaleziony antyk, uchroni Cię to przed nietrafioną inwestycją. Początkującym kolekcjonerom może się wydawać, że najważniejszym wyznacznikiem wartości przedmiotu jest jego wiek, jednak to nieprawda.

Chociaż zdecydowanie ma on znaczenie, to na cenę okazu składa się jeszcze wiele innych czynników, takich jak:

  • autentyzm,
  • stan,
  • unikalność.

Jak zacząć poszukiwania wyjątkowych okazów w sklepach z antykami na sprzedaż? Wyjaśnimy Ci wszystko krok po kroku.

Czy antyk, który wpadł Ci w oko, jest autentykiem? Naucz się, jak to sprawdzić!

Jeśli nie jesteś jeszcze doświadczonym kolekcjonerem, musisz dobrze zastanowić się, zanim dokonasz zakupu. Nie zawsze to, co wydaje się antyczną komodą z XVIII wieku, rzeczywiście nią jest. Na rynku trafisz na wiele mebli, które z pozoru wyglądają autentyczne, jednak pochodzą ze współczesnych fabryk. Z tego względu warto wiedzieć, jak ocenić, czy przedmiot nie jest tylko starannie wykonanym falsyfikatem:

  • poszukaj oznaczeń producenta, może to być logo, podpis, sygnatura;
  • dowiedz się, czy materiały, z których go zrobiono, były już wykorzystywane w danej epoce;
  • przyjrzyj się śladom użytkowania – rysy, pęknięcia i przetarcia są w przypadku antyków normalne;
  • poproś sprzedawcę o zaświadczenie o autentyczności.

Uważaj zwłaszcza na aukcjach i w sklepie internetowym z antykami, bo zdjęcia nie oddają rzeczywistego wyglądu przedmiotu. Jeśli zależy Ci na znalezieniu wyjątkowych i autentycznych okazów, udaj się do miejsc ze sprawdzonymi sprzedawcami. Możesz odwiedzić giełdę z antykami w Warszawie organizowaną przez Antyki Bronisze.

Nie kupuj antyków w złym stanie

Jeśli kusi Cię zakup 200-letniego antyku, który ma swój urok, ale jest wyraźnie zniszczony, poważnie to przemyśl. Złota zasada kolekcjonerów głosi, że najlepiej wybierać przedmioty w dobrym stanie. Dlaczego tak jest? Taki okaz będzie trzeba poddać renowacji, a jest to dość kosztowne przedsięwzięcie.

Dodatkowo może wiązać się z ryzykiem nieodwracalnego uszkodzenia przedmiotu, jeśli naprawę zlecimy osobom bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Poza tym musisz pamiętać, że największą szansę na ponowną sprzedaż mają antyki zachowane w dobrym stanie i niepoddawane współczesnym zabiegom renowacyjnym.

Jak znaleźć unikat? To nie takie proste!

Wiesz już, że wartościowy antyk powinien być unikatowy, jednak co to oznacza? Taki przedmiot określa się białym krukiem, bo jest niezwykle rzadki, trudno dostępny, stanowi przeciwieństwo masowej produkcji. Takie okazy często uznaje się też za wyjątkowe, bo mają unikatową wadę fabryczną lub należały do znanej osoby.

Jeśli zależy Ci na znalezieniu takiego antyku, musisz przede wszystkim cały czas się edukować – czytaj książki, artykuły, przeglądaj grupy w mediach społecznościowych. W galerii antyków zwracaj uwagę na przedmioty o szczególnych cechach, np. książki z autografem.

Chociaż poszukiwanie antyków wymaga sporej dawki wiedzy, poświęconego czasu, warto zanurzyć się w to hobby. Z pewnością przyniesie Ci satysfakcję i pomoże rozwinąć poczucie estetyki.