Czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia?

Rozwój inwestycji w instalacje fotowoltaiczne przynosi nie tylko coraz szersze zainteresowanie oszczędnościami, jakie niesie za sobą montaż fotowoltaiki, ale także szeregu pytań w zakresie wpływu urządzeń ją obsługujących na zdrowie i życie człowieka. Czy fotowoltaika jest instalacją obojętną i nieszkodliwą dla ludzkiego zdrowia?

Instalacja fotowoltaiczna – czy może nam szkodzić?

Pytanie o to, jaki jest wpływ fotowoltaiki na zdrowie człowieka – czy stanowią czynnik rakotwórczy, czy oddziałują na nasze samopoczucie, czy wytwarzają szkodliwe pole elektromagnetyczne - związany jest z miejscem jej instalacji – najczęściej znaleźć możemy ją bowiem na dachach budynków mieszkalnych, przedsiębiorstw czy obiektów użyteczności publicznych. Czyli miejsc, w których ludzie przebywają przez większość dnia – codziennie lub niemal codziennie. Nie ma jednak najmniejszych obaw. Zgodnie z badaniami nad wpływem całej instalacji fotowoltaicznej i jej poszczególnych elementów na zdrowie człowieka – podczas długotrwałego przebywania w pobliżu urządzeń fotowoltaicznych – nie stwierdzono żadnego ich oddziaływania na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, również w perspektywie długofalowej.

Fotowoltaika jako urządzenie elektryczne – wpływ pola elektromagnetycznego

Jako urządzenie elektryczne, którego działanie opiera się na przetwarzaniu i przepływie prądu elektrycznego, instalacje fotowoltaiczne, dostępne na https://www.esoleo.pl, postrzegane mogą być jako szkodliwe –z uwagi na wytwarzanie przez nie pola elektromagnetycznego, Rzeczywiście, praca ogniw fotowoltaicznych i falownika, generuje powstawanie takiego pola, nie ma jednak powodów do paniki. Instalacja fotowoltaiczna bowiem nie wpływa na ludzki organizm bardziej, niż każde inne standardowe urządzenie gospodarstwa domowego. Co więcej, pole elektromagnetyczne powstające na skutek pracy fotowoltaiki jest mniejsze niż to, które generowane jest przez współczesne telefony komórkowe.

Fotowoltaika a ryzyko podczas burzy – czy fotowoltaika ściąga pioruny?

Powszechnymi przekonaniami, jakie pojawiają się w społeczeństwie są dwie kwestie dotykające budowy i funkcjonowania paneli fotowoltaicznych, które rodzić mogą niepokój. Chodzi tu o założenie ściągania piorunów przez pole elektromagnetyczne, które – jak już wyżej ustaliliśmy – emitowane jest w niewielkim stopniu przez instalację fotowoltaiczną, oraz przyciągania piorunów przez metal, jaki jest jednym z komponentów fotowoltaiki, ułożonej przecież na dachu domu. Oba te założenia są jednak błędne. Pioruny nie wybierają materiału, w który uderzają – częstotliwość stykania się ich z elementami wykonanymi z metalu, skały czy drzewa, jest tak sama. Z kolei przekonanie o polu elektromagnetycznym jest błędnie mylone z przyciąganiem wyładowań przez elektryczność statyczną – aby taka powstała w instalacji fotowoltaicznej, musiałaby ona być uszkodzona.

Fotowoltaika a pożar – bezpieczeństwo pożarowe instalacji

Prawidłowo zainstalowane i serwisowane instalacje fotowoltaiczne nie mogą samoczynnie się zapalić. Co więcej, jedynie instalacje o mocy powyżej 6,5 kWp wymagają uzgodnień z rzeczoznawcami przeciwpożarowymi i zgłoszenia do właściwej jednostki Państwowej Straży Pożarnej. Współcześnie produkowane ogniwa fotowoltaiczne są ponadto produkowane w większości z materiałów całkowicie niepalnych.

Fotowoltaika a środowisko - wpływ fotowoltaiki na zanieczyszczenie otoczenia

Samo funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych nie ma żadnego wpływu na środowisko naturalne. Ma wręcz działanie dobroczynne, ograniczając zanieczyszczenie powstające na skutek produkowania energii z jej konwencjonalnych źródeł. Jedynymi wątpliwościami są procesy produkcji i utylizacji ogniw. Badania i doskonalenie samych produktów, jak i komponentów, z których są wytwarzane wskazują, że zanieczyszczenia powstałe przy tworzeniu paneli są znikome, natomiast większość materiałów, z których są produkowane, poddane mogą być recyklingowi.

Umieszczona na dachu, zainstalowana jako wiata fotowoltaiczna lub w innym miejscu w pobliżu naszego domu lub miejsca pracy instalacja fotowoltaiczna w żaden sposób nie wpływa na ludzki organizm. Czy można zatem stwierdzić, że fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia? Jak najbardziej tak.