Pojawienie się laktacji, czyli mleka w piersiach u kobiety, która nie ma dziecka lub nie jest ciąży wymaga wizyty u lekarza. Laktacja bez ciąży związana jest głównie z zaburzeniami hormonalnymi, bywa jednak też, że przyczyną może być zbyt duża ilość stresu czy zażywane leki. Laktacja może pojawić się tylko u kobiet, ale także u mężczyzn. Jakie są przyczyny powstawania mlekotoku? A także jak wygląda leczenie? Odpowiadamy.
Mlekotok - co to jest?
Laktacja bez ciąży potocznie nazwana jest mlekotokiem. To proces, w którym uczestniczy prolaktyna, produkowana przez przysadkę mózgową. Prolaktyna jest jednym z hormonów odpowiedzialnych za produkcję mleka w gruczołach mlekowych. Hormon ten produkowany jest przez kobiety w mniejszych ilościach poza okresami ciąży, a jego nadprodukcja może wywołać hiperprolaktynemię. Dowiedz się więcej na temat laktacji z artykułów dostępnych na stronie https://wiecejmleka.pl/.
Objawy hiperprolaktynemii.
Zbyt duże ilości hormonów w ciele kobiety, która nie jest w ciąży, a tym bardziej nie urodziła dziecka, mogą spowodować laktację bez ciąży. W piersiach pojawia się mleko, czyli nastąpiła hiperprolaktynemia. Dolegliwość ta oprócz pojawienia się mleka w piersiach powoduje także:
- Problemy z płodnością i zajściem w ciążę,
- Zaburzenia cyklu menstruacyjnego,
- Nadmierne owłosienie, problemy z cerą,
- Otyłość,
- Problemy natury psychologicznej - wahania nastrojów, depresja, stany lękowe.
Aby upewnić się ze mamy do czynienia z hiperprolaktynemią, musimy zrobić badania krwi na poziom prolaktyny. Jej prawidłowy wynik to 23 µg/l w fazie dni niepłodnych, w fazie lutealnej nie więcej niż 40 µg/l. Powyżej 50 µg/l we krwi wskazywać będzie na hiperprolaktynemię.
Choroba ta może się przydarzyć także mężczyznom. Objawia się będzie powiększenie piersi, a także Problemy z libido.
Przyczyny i leczenie laktacji bez ciąży
Przyczynami laktacji bez ciąży, są najczęściej problemy z tarczycą, a także z korą nadnerczy, które odpowiedzialne są za odpowiedni poziom hormonów w ciele. Zwiększone stężenie prolaktyny może być wywołane także przez niektóre leki antydepresyjne, i antykoncepcyjne, sporą ilość stresu czy nadmiernego wysiłku fizycznego. Leki odpowiedzialne za zahamowanie produkcji mleka nie wyleczą hiperprolaktynemii, ponieważ nie unormują produkcji prolaktyny.
Leczenie hiperprolaktynemii zależne jest od przyczyny powstania dolegliwości. W celu jej leczenia stosuje się odpowiednie leki, które normują produkcję prolaktyny, a także jej stężenie w krwi. Z czasem normują także powrót do normalnych cykli menstruacyjnych i do przywrócenia prawidłowej owulacji.