Coraz niższe temperatury na zewnątrz sprawiają, że wiele osób może być narażonych na utratę zdrowia lub życia wskutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku, a także będące pod wpływem alkoholu. Policjanci zwracają się z apelem o reakcję w przypadku zauważenia osób, których zdrowie jest zagrożone z powodu niskich temperatur. Zgłaszajmy takie przypadki dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń. Nasza właściwa reakcja może uratować komuś życie!

Jak co roku, gdy następuje ochłodzenie a temperatury spadają w okolice zera, funkcjonariusze zwracają się z apelem o to, aby nie być obojętnym wobec osób narażonych na wychłodzenie organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, czy w podeszłym wieku, a także będące pod wpływem alkoholu. W okresie jesienno- zimowym policjanci prowadzą wzmożone działania mające na celu ratowanie życia i zdrowia osób narażonych na działanie niskich temperatur powietrza. Sprawdzają miejsca, gdzie schronienia mogą szukać bezdomni. Są to najczęściej pustostany, ogródki działkowe, altanki i piwnice. By dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy konieczne jest zaangażowanie nie tylko przedstawicieli służb, ale każdego człowieka.

Dlatego apelujmy do wszystkich mieszkańców powiatu ciechanowskiego o informowanie policji o osobach samotnych, bezradnych, bezdomnych potrzebujących pomocy. Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka, któremu grozi zamarznięcie.

Jak można pomóc?

W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy wykonać telefon na numer alarmowy i wezwać pilnie pomoc. Jeśli na zewnątrz panują niekorzystne warunki atmosferyczne i występuje realne zagrożenie czyjegoś życia – niezwłoczne zadzwońmy na numer 112.

Policjanci przypominają również, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w swoim katalogu potencjalnych zagrożeń ma kategorię: „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Wystarczy tylko nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie. Policjanci odbiorąi sprawdzą każdy taki sygnał.

Pamiętajmy, jedno zgłoszenie może uratować czyjeś życie!

 

asp. Magda Zarembska