Policjanci ciechanowskiej grupy SPEED zatrzymali kierującego, który przekroczył dozwoloną prędkość o 42 km/h. Okazało się, że to nie pierwsze tego typu wykroczenie na koncie mężczyzny. W październiku ubiegłego roku popełnił to samo wykroczenie. Teraz szybka jazda będzie kosztować kierowcę dwa razy więcej niż podstawowa wysokość kary. Wszystko w ramach tzw. recydywy.

W miniony wtorek (02.05) w Kownatach Borowych policjanci ciechanowskiej grupy SPEED zatrzymali do kontroli kierującego samochodem osobowym Lexus, który przekroczył dozwoloną prędkość o 42km/h. Okazało się, że to nie pierwsze przekroczenie prędkości na koncie 52-letniego mieszkańca Warszawy. Funkcjonariusze ustalili w policyjnych bazach danych, że mężczyzna w październiku ubiegłego roku również przekroczył prędkość. Teraz za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Szybka jazda może kosztować go dwa razy więcej niż podstawowa wysokość kary. A wszystko przez zastosowanie w przypadku najbardziej poważnych wykroczeń, skutkujących poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego tzw. recydywy.

Przypominamy, że 17 września 2022 r. zmieniły się przepisy . Teraz kierujący nagminnie popełniających najpoważniejsze wykroczenia muszą liczyć się ze znacznie wyższą karą. Okres, który przyjmowany jest za tzw. recydywę to 2 lata od daty opłacenia mandatu karnego lub uprawomocnienia się wyroku sądu.

Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:

  • 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych; recydywa: 1600 złotych;
  • 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych;
  • 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
  • 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
  • 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych; recydywa: 5000 złotych;

Apelujemy do kierowców o rozwagę i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Kierowcy, którzy lekceważą zasady poruszania się po drogach publicznych muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami, również finansowymi.

 

mł. asp. Magda Zarembska