Dla kogo jest praca w branży IT?

W branży IT jest wiele specjalizacji oraz ścieżek rozwoju, które wymagają od pracowników różnych kompetencji. Wbrew pozorom praca w IT nie jest przeznaczona jedynie dla ścisłowców. Znajdzie się tutaj też miejsce dla osób kreatywnych, cierpliwych oraz pomocnych czy też tych ze smykałką do zarządzania. Jak znaleźć pracę w IT i dlaczego warto zainteresować się właśnie tą branżą?

Jakie trzeba mieć predyspozycje do pracy w IT?

Branża IT to bardzo szeroki sektor, który oferuje różnorodne ścieżki kariery. Technologiczny postęp sprawia, że na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z różnych dziedzin techniki informatycznej. Jakich ludzi, kompetencji oraz cech osobowościowych poszukują pracodawcy z tego sektora?

W branży nowinek technologicznych dużymi atutami są ścisły umysł oraz umiejętność analitycznego myślenia. Predyspozycje te przydają się na przykład przy programowaniu systemów lub badaniu ogromnych baz danych. Jednak w sektorze IT pracę znajdą też osoby, które mają bardziej kreatywne głowy.

Strony internetowe czy aplikacje powinny być nie tylko funkcjonalne, ale i przyjazne dla końcowego odbiorcy. Wśród osób, które programują technologiczne rozwiązania, muszą więc znaleźć się specjaliści od designu czy UX (doświadczeń użytkownika). Branża IT potrzebuje też kandydatów multitaskingowych, dobrze zorganizowanych oraz asertywnych. Ludzie z tymi cechami odnajdą się na stanowiskach managerów projektów IT.

Dla osób z predyspozycjami do kontaktów międzyludzkich również znajdzie się praca w branży technologicznej. Cierpliwość oraz otwartość w połączeniu z wiedzą informatyczną tworzą idealnego pracownika supportu, czyli działu rozwiązującego bieżące awarie. Sektorów i specjalizacji w branży IT jest całe mnóstwo – wystarczy zagłębić się w świat nowoczesnych technologii.

Jak znaleźć pracę w branży informatycznej?

Rynek technologiczny stale się rozwija, a więc ogłoszeń proponujących pracę w branży IT nie brakuje. Ofert najlepiej szukać na specjalnych portalach pracy, które dedykowane są konkretnemu sektorowi rynku. Przykładem branżowego serwisu informatycznego jest strona No Fluff Jobs, na której można znaleźć wiele ciekawych ogłoszeń.

Serwis obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę, a więc znajdują się tam oferty z różnych zakątków kraju. Niektóre z nich proponują pracę zdalną, a inne stacjonarną. Aby dowiedzieć się więcej o profilu potencjalnego kandydata, warto np. sprawdzić oferty pracy IT w Warszawie. Na No Fluff Jobs jest ich całkiem sporo, ponieważ miasto stołeczne jest siedzibą wielu technologicznych firm.

Przeglądając oferty, warto poświęcić uwagę na dokładne zapoznanie się z wymaganiami pracodawców. Wśród oczekiwań zazwyczaj pojawia się umiejętność obsługiwania specjalistycznych narzędzi informatycznych. Bez znajomości odpowiednich systemów w zdobyciu pracy nie pomogą nawet pożądane predyspozycje osobowościowe.

Zleceniodawcy często chcą, żeby kandydat znał programy, platformy czy języki kodowania takie jak C++, Java, SQL, Selenium, PHP, Python lub inne. Aby znaleźć pracę w branży IT, warto więc odbyć kursy bądź szkolenia z narzędzi użytkowanych w informatycznym środowisku.

Dlaczego warto podjąć się pracy w IT?

Praca w branży IT jest nie tylko niezwykle rozwojowa, ale także opłacalna. Powiedzenie, że współczesny świat stoi technologią, nie jest przesadzone i dlatego też informatyczni specjaliści mogą cenić się naprawdę wysoko.

Najniższe wynagrodzenia w IT zaczynają się w okolicach 3 tys. zł. Pensje o tej wysokości zazwyczaj przypisane są do stanowisk juniorskich. Są to pozycje dla osób z niewielkim doświadczeniem w branży. Pracownicy z dłuższym stażem, a co za tym idzie większym portfolio i szerszym zakresem wiedzy, mogą liczyć na pensje sięgające nawet 30 lub 40 tys. zł.

Wysokość wynagrodzenia zależna jest nie tylko od pozycji w branżowej hierarchii, ale również od rodzaju stanowiska, wymiaru obowiązków czy nawet samego miejsca pracy. W dużych miastach oraz w niszowych sektorach IT można spodziewać się lepszych wynagrodzeń.