Nawigator morski – opis zawodu

Głównym zadaniem nawigatora morskiego jest pełnienie wachty w dziale pokładowym na poziomie pomocniczym lub operacyjnym. Tyczy się zarówno żeglugi krajowej jak i międzynarodowej. Nawigator określa pozycję statku w obliczu zaistniałych lub spodziewanych warunków pogodowych, odczytuje dane nawigacyjne, prowadzi nawigację techniczną i łączność radiotelekomunikacyjną oraz wykonuje zadane mu komendy na ster i telegraf maszynowy. W swojej pracy posługuje się specjalistyczną dokumentacją statku i innymi wydawnictwami nawigacyjnymi. Sam sporządza dziennik pokładowy, pomaga przy robotach linowych, pokładowych, porządkowych czy konserwacyjnych. Ma za zadanie oceniać stan techniczny urządzeń i podległego mu wyposażenia. W razie wypadku, upoważniony jest do udzielania poszkodowanym pierwszej pomocy.

Nawigator morski – wymagania zawodowe

Do tego zawodu potrzebna jest specjalistyczna wiedza z zakresu nawigacji statkami, manewrowania statkiem czy zasad bezpieczeństwa panujących na pokładzie, wedle prawa morskiego. Musi znać też się na oceanologii, zasadach łączności morskiej, nowych technologii nawigacyjnych oraz potrafić obsługiwać stosowane na statkach narzędzia. Nawigowanie statkiem wymaga z kolei sprawnego rozwiązywania zadań manewrowych oraz unikania kolizji. Tego typu przygotowanie zawodowe daje szkoła średnia na kierunku technik nawigator morski. Predyspozycjami osobowościowymi dla takiego pracownika z pewnością jest odporność na stres, myślenie analityczne, spostrzegawczość, komunikatywność, umiejętność współpracy w zespole.

Nawigator morski – warunki pracy

Miejscem pracy nawigatora morskiego najczęściej jest pokład statku. W zależności od celu i charakteru żeglugi spędzać może tam regularną ilość czasu w ciągu dnia lub wyruszać na kursy trwające dni, tygodnie czy miesiące. Do dyspozycji ma specjalistyczne narzędzia – radary nawigacyjne, urządzenia służące do łączności czy zestawy ratunkowe. Narażony jest na zmienne warunki atmosferyczne, choroby lokomocyjne czy kontakt z substancjami żrącymi i powodującymi alergie.

Nawigator morski – zatrudnienie i zarobki

Nawigator morski może pracować w porcie lub bezpośrednio na statkach morskich handlowych, rybackich, ratowniczych. Zarówno należących do prywatnych armatorów jak i służb morskich. Oprócz tego pracować może dla zakładów produkcyjnych lub remontujących statki. Oferty pracy przeważnie wspominają o wynagrodzeniu w okolicach 2500 – 3000 euro.

Źródła: