Jakie eksperymenty przeprowadzić z dziećmi?

Eksperymenty to super rozwiązanie na urozmaicenie czasu naszym dzieciom. Niezależnie czy są one w domu, przedszkolu czy w szkole - jest to świetny pomysł na wspólną zabawę i wprowadzenie dużo kreatywności oraz frajdy. Jest mnóstwo chemicznych zabaw, które są w pełni bezpieczne a dzieci mogą wykonywać je samodzielnie. Oczywiście z nadzorem osoby dorosłej. Uczą się w ten sposób zachodzących reakcji, mając przy tym ogrom zabawy i szczęścia. Mając już nieco więcej doświadczenia z maluchami, mogę śmiało powiedzieć, że dzieci widząc niektóre eksoerymenty są naprawdę pod ogromnym wrażeniem. Aby bliżej przedstawić ów zabawy, z chęcią podzielę się kilkoma pomysłami, abyście razem z dziećmi mogli stworzyć małe laboratorium w domowym zaciszu.

Chemiczne jojo

Do wykonania eksperymentu potrzeba będzie: soda oczyszczona, ocet, olej, barwnik, dzbanek, pipetę bądź ewentualnie strzykawkę.

  • Pierwszym krokiem jest wlanie octu do szklanki, a następnie dodanie do niego odrobiny barwnika. Jeśli takiego nie posiadacie - spokojnie! Można wykorzystać sok z buraków bądź zabarwić ocet bibułą poprzez zanurzenie kawałka w roztworze.
  • Następnie do dzbanka wsypujemy sodę oczyszczoną. Potrzebne będzie całe opakowanie.
  • Po ściance naczynia (w tym przypadku dzbanka) wlewamy olej
  • Teraz nabieramy pipetką bądź strzykawką zabarwiony ocet i stopniowo, kropla po kropli wkrapiamy ocet do dzbanka, obserwując uważnie co się dzieje...

Dzieci po tym eksperymencie na pewno będą pod ogromnym wrażeniem i nieprędko wyjdą ze swojego "laboratorium". Otóż krople zabarwionego octu powoli opadają na dno dzbanka. Osadzają się na powierzchnię sody, po czym tam następuje reakcja. Dobrze przeprowadzony eksperyment, gwarantuje iż wpuszczone krople będą wędrować od góry do dołu.

Wulkan

Aby go wykonać potrzebne będą: wysokie naczynie, miska/taca/podkładka, woda (500ml), ocet (200ml), płyn do mycia naczyń (1 łyżka), parę kropli czerwonego barwnika, soda (pół opakowania).

  • Do wysokiego naczynia wlewamy wodę, tak aby wypełniła połowę objętości.
  • Dodajemy płyn do naczyń oraz barwnik - wszystko razem mieszamy.
  • Przenosimy nasz krater wulkany do miski bądź na tace. Nie chcemy, abyśmy mieli zbyt duży bałagan.
  • Ostatni krok to dosypanie sody do naczynia. UWAGA! Robimy to szybko i za jednym zamachem.

Teraz możemy obserwować erupcję wulkanu na naszym kuchennym stole. Dzieci na pewno będą bawić się wspaniale!

Tęczowy talerz

Aby wykonać to "cacko" potrzebne będą zaledwie 3 składniki: kolorowe cukierki, biały talerz oraz woda.

  • Na talerzyku (najlepiej w zagłębieniu) układamy kolorowe cukierki. Kolory dobieramy dowolnie. Ważne, aby były ułożone naprzemiennie.
  • Następnie delikatnie na talerz nalewamy wodę tak, by całe naczynie (włącznie z cukierkami) pokryte było jej cienką warstwą.

Gotowe! Pora obserwować tęczę, która stopniowa będzie pojawiać się na talerzu!

Sztuczny śnieg

Do wykonania całej masy potrzebne będą: 500g mąki ziemniaczanej, olej oraz miska.

  • Do miski wsypujemy mąkę ziemniaczaną.
  • Dodajemy odrobinę oleju i wszystko razem mieszamy.
  • Jeszcze raz dolewamy olej i ponownie mieszamy.
  • Całość ugniatam ręką, tak długo aż składniki dokładnie się połączą i będą aksamitne w dotyku. Olej możemy dodać na oko, nawet kilka razy.

Powyższe pomysły to tylko nieliczne przykłady tego, w jak kreatywny sposób możemy bawić się ze swoimi dziećmi. Zamiast siedzieć przed telewizorem, wykorzystaj jeden z pomysłów i ciesz się wspólną zabawą. Więcej ciekawych pomysłów znajdziesz na stronie Chemical World - dowiedz się więcej.