Franczyza - dla kogo?

Jednym z pomysłów na własny biznes jest franczyza. Samo słowo 'franczyza' wzięło swój początek w słowie 'wolność, bycie wolnym'. Czy można jednak mówić o wolności, skoro prowadzenie tego typu działalności wymaga nieustannej i opartej na określonych zasadach współpracy dwóch podmiotów?

Czym jest franczyza?

Franczyza to prowadzenie własnej firmy, pod płaszczykiem innej, a więc z logo, produktami, jak i pewną kontrolą większej firmy. Najczęściej są to znane, duże spółki, z wyrobioną od dawna na rynku pozycją, rozpoznawalne i przyciągające klientów reklamami, promocjami oraz programami lojalnościowymi. Zawarcie umowy z taką firmą gwarantuje pomoc, ale też i nadzór z jej strony. Nasze działania i zachowanie wobec klientów będą bowiem rzutować na reputację giganta, który z nami współpracuje.

W tego typu partnerstwie biznesowym, ta większa firma nazywana jest franczyzodawcą, a osoba prowadząca własny biznes - franczyzobiorcą. Franczyzobiorca ma swoje prawa wynikające z możliwości posługiwania się nazwą większej, znanej firmy, ale ma też obowiązki, np. regularne oddawanie im części swoich dochodów.

Franczyza - zalety

Na mocy zawartej między stronami umowy, franczyzobiorca może liczyć na wsparcie franczyzodawcy. To między innymi otrzymanie 'w gratisie' wyrobionej pozycji i gwarancję stabilnej pracy. Niezwykle rzadko bowiem dochodzi do sytuacji, że prowadzenie własnej działalności w ramach franczyzy staje się nieopłacalne i kończy likwidacją. Ponadto, cały model biznesowy, logo, profil prowadzenia działalności i sposób działania, jest już znany i nie trzeba poświęcać na niego czasu.

3 rodzaje opłat

Na rzecz franczyzodawcy, franczyzobiorca płaci już za samo zostanie franczyzobiorcą. Jest to tak zwana opłata wstępna. Następne opłaty są już regularne - to właśnie wspomniane wcześniej oddawanie ustalonej części uzyskiwanego dochodu. Trzecią formą, z którą można się czasami zetknąć jest opłata marketingowa.

Jakie branże korzystają z franczyzy?

Ze słowem "franczyza" po raz pierwszy zetknąłem się w kontekście stacji paliw. Wiele znanych koncernów paliwowych oferuje przedsiębiorcom, chcącym zainwestować niemałe środki we własny biznes, współpracę w prowadzeniu właśnie stacji benzynowej. Stacja taka, jeśli chodzi o 'szatę graficzną' wygląda identycznie jak każda inna stacja własna, ale ma niekiedy jeden budynek, który odróżnia ją od pozostałych - obiekt noclegowy. To najczęściej motel lub zajazd prowadzony wraz z restauracją.

Z opcji franczyzy korzystają też sieci sklepów, a właściwie delikatesów czy dyskontów. W reklamach zachęcających przedsiębiorców do współpracy w tej formie, jedna z sieci obiecuje franczyzobiorcom zyski na poziomie kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Franczyzodawcami zostają także lodziarnie, pizzerie czy firmy zajmujące się doradztwem kredytowym. Franczyzowe firmy nie są nowym tworem, mają już kilkadziesiąt lat. Istnieje nawet Europejski Kodeks Etyki Franczyzy.

Podsumowując, franchising jest wartym rozważenia pomysłem na własny biznes, w którym mimo wszystko będziemy się cieszyć komfortem psychicznym i o wielu rzeczach będziemy mogli decydować sami.