Wszystko o wynajmowaniu samochodów

Wynajęcie samochodu daje naprawdę wiele korzyści. Na to rozwiązanie decydują się osoby, które nie tylko wyjeżdżają na wakacje, ale również i przedsiębiorcy czy osoby prywatne, które na co dzień jeżdżą samochodem. Na co jednak warto zwracać uwagę przy wypożyczaniu auta? Jakie są koszty związane z tą usługą? Na te pytania odpowiemy w tym artykule!

Jeżeli zdecydowałeś się już na wypożyczalnię samochodów https://comfortcar.pl/wypozyczalnia-samochodow-szczecin/, to z pewnością masz już wstępny plan na całą podróż. Na początku warto jednak zapoznać się z pewnymi kryteriami, takimi jak jakość dróg w danym państwie/mieście, czy zasady ruchu drogowego. Ważne jest też upewnienie się, czy w wybranym przez Ciebie państwie akceptowane jest nasze prawo jazdy. Jeżeli nie, będziesz musiał wyrobić międzynarodowe. Uzyskanie go jednak nie wymaga zdawania dodatkowych egzaminów.

Koszty związane z wypożyczaniem samochodu

Kwota związana z wynajęciem auta będzie zależeć od tego, na ile dni go potrzebujesz i jaki typ samochodu będziesz wypożyczał. Gdy już zdecydujesz się na dany termin oraz typ auta, warto przejść do dodatkowego wyposażenia, za które również będziemy musieli zapłacić. Trzeba je przeanalizować oraz oszacować, na które warto się zdecydować. Przecież nie będziemy musieli posiadać fotelika dziecięcego, jeżeli nie posiadamy dziecka. To samo dotyczy na przykład nawigacji. W ten sposób będziemy mogli zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Warto również wcześniej zapoznać się z polityką paliwową danej wypożyczalni. Najczęściej otrzymamy pojazd z pełnym bakiem. Oznacza to, że musimy samochód w takim stanie oddać do wypożyczalni. Jakikolwiek brak w baku będzie skutkował pobraniem dodatkowych środków z Twojej karty. Przeliczniki paliwowe nie są jednak na Twoją korzyść, dlatego warto wcześniej zajechać do stacji benzynowej i zatankować samochód do należytego poziomu.

Decydując się na ubezpieczenie wynajmowanego samochodu możesz uniknąć niepotrzebnych zmartwień i stresu podczas swojego wyjazdu. Takie ubezpieczenie będzie Cię chronić w przypadku stłuczki lub kradzieży. Jeżeli kradzieże aut są codzienną sprawą w danym państwie, warto przed taką sytuacją się zabezpieczyć. Jeżeli jednak jesteś uczestnikiem wypadku i Twoje auto musi być do naprawy, możesz zdecydować się na samochód zastępczy z oc tuw, który umożliwi Ci kontynuowanie podróży.

Kiedy otrzymasz już wypożyczony pojazd, dostaniesz również rysunek z ewentualnymi istniejącymi już usterkami auta. Warto więc na początku obejrzeć dokładnie cały samochód i sprawdzić, czy lista usterek zgadza się z faktycznym stanem pojazdu. Jeżeli tak nie jest, trzeba jak najszybciej poinformować o tym odpowiedniego pracownika wypożyczalni. Powinien on nanieść poprawki na rysunek. Jeżeli jednak uszkodzimy pojazd podczas naszej podróży, musimy liczyć się z tym, że ewentualna kaucja zostanie zatrzymana przez firmę oraz obciąży ona nas dodatkowymi kosztami.

Ograniczenia związane z wypożyczeniem auta

Przede wszystkim warto wspomnieć, o wymaganym wieku kierowcy. Osoby powyżej 25 roku życia nie muszą się martwić dodatkowymi kosztami. Samochód najczęściej można wypożyczyć już od 21 roku życia, jednak często są za to pobierane dodatkowe opłaty.

Jeżeli decydujesz się na wyjazd wypożyczonym samochodem, musisz poinformować o tym swoją wypożyczalnię. Czasami za taką podróż pobierane są dodatkowe opłaty. Dodatkowo wypożyczalnia wyda Ci odpowiedni certyfikat, który będzie zastępował dowód rejestracyjny. Przyda się on podczas kontroli drogowej.

Obecnie wypożyczalnie coraz rzadziej korzystają z limitu kilometrów, jednak możemy takie rozwiązanie czasem spotkać. Jeżeli przekroczysz limit kilometrów w swoim aucie, możesz liczyć się z dodatkowymi opłatami.