Świąteczne ozdoby z mas termoutwardzalnych

W okresie przedświątecznym chcemy spędzić nieco więcej czasu z rodziną. Doskonałą do tego okazją jest przygotowywanie wspólnie ozdób na choinkę i innych świątecznych dekoracji. Wśród wielu pomysłów na wykonanie rodzinnych dzieł sztuki, godne polecenia są te polegające na wykorzystaniu mas termoutwardzalnych.

Masa solna

Jedną z najpopularniejszych mas plastycznych, którą bez problemu można wykonać w domu jest masa solna. Jest tania, łatwa do wykonania, bezpieczna dla skóry. Utwardza się ją susząc w piekarniku lub na wolnym powietrzu.

Przepis na masę solną

Składniki

2 szklanki soli
1 szklanka mąki pszennej
1 łyżka kleju typu wikol
około 1 szklanki ciepłej wody

Wykonanie

Sól i mąkę wsypujemy do miski i mieszamy. Następnie stopniowo dolewamy wody, wyrabiając masę dłonią. Masa powinna być zwarta i elastyczna, musi „odchodzić” od dłoni. Z tego powodu ilość wody i mąki należy modyfikować według potrzeby. Kiedy już osiągniemy pożądaną konsystencję, dodajemy klej. Pozwoli on na dodatkowe zwiększenie trwałości masy. Całość należy jeszcze wyrabiać przez jakiś czas, do osiągnięcia elastyczności i sprężystości.

Ozdoby wycinane foremkami

Z gotowej masy solnej doskonale wykonuje się różnego rodzaju ozdoby choinkowe. Można tu wykorzystać najprostsze rozwiązania, a więc foremki o różnych kształtach do wycinania ciastek – gwiazdki, serduszka, bałwanki. Masę traktujemy jak ciasto – musi zostać rozwałkowane na pożądaną grubość. Pamiętajmy aby w trakcie wałkowania podsypywać masę mąką. W przeciwnym wypadku będzie kleić się do wałka i blatu. Następnie wycinamy kształty foremkami. Pamiętajmy o zrobieniu dziurki, przez którą przeciągniemy wstążeczkę lub sznurek. Najlepiej zrobić ją słomką, wtedy będą idealnie równe.

Aniołki na choinkę

Najprostsze aniołki z masy solnej wykonamy z kilku podstawowych elementów. Foremką w kształcie półksiężyca wycinamy kształt skrzydeł. Za pomocą noża wycinamy małe trójkąty – to będą sukienki dla aniołków. Każdy trójkąt kładziemy na skrzydłach. Następnie robimy z masy kuleczki – główki. Przylepiamy je na połączeniu skrzydeł i sukienki. Ostatni etap to włosy. Świetnie sprawdzi się tu praska do czosnku. Włosy przylepiamy do główki i aniołki są już gotowe. Ważna uwaga! Każdy element, który chcemy przylepić zwilżamy wodą za pomocą pędzelka. Kiedy aniołki są już gotowe musimy zatroszczyć się o to jak powiesić je na drzewku. W tym przypadku nie robimy dziurek, lecz wbijamy w czubek główki aniołka przecięty na pół spinacz biurowy. Przez jego wystającą cześć przeciągniemy później sznureczek.

Wypiekanie masy solnej

Mówiąc precyzyjnie ozdoby z masy solnej nie tyle wypieka się co suszy. Proces ten przypomina nieco przygotowywanie bezy. Piekarnik nagrzewamy do około 50 stopni i suszymy przez pół godziny, następnie stopniowo podwyższamy temperaturę, do maksymalnie 80 stopni. Czas suszenia zależy od grubości wykonanych ozdób. Tym cienkim może wystarczyć godzina, te grubsze mogą potrzebować więcej czasu. Musimy po prostu sprawdzać, czy ozdoby są już suche i twarde.

Malowanie ozdób

Ozdoby z masy solnej najlepiej jest malować farbami akrylowymi. Są one bezwonne, bezpieczne, a po wyschnięciu odporne na działanie wody. Po przesuszeniu farby, ozdoby dobrze jest zabezpieczyć bezbarwnym lakierem na bazie wody. Na tym etapie można też udekorować ozdoby brokatem. Po wyschnięciu lakieru, za pomocą kleju typu wikol, można ozdoby udekorować koralikami, piórkami, cekinami i tym co nam najbardziej odpowiada.

Więcej informacji

Pod adresem https://dekolo.pl/ znajdziesz bogaty asortyment dla osób kreatywnych - zobacz więcej informacji