Jesień, a później zima... Te dwie pory roku należą zwykle do dość chłodnych. W tych porach roku także długość dnia jest mniejsza. Za oknami kolorowe, spadające liście, w pewnym momencie przychodzi śnieg, lub, jak w ostatnich latach - szarość. Taka sytuacja sprawia, że marzy nam się przytulny, ciepły, romantyczny dom. Myśląc o tym, myślimy jedno - kominek!

Etap instalacji kominka w salonie warto uwzględnić już w fazie projektowania domu. Pierwszy etap to bezpieczeństwo - musimy opracować dobrą wentylację, dzięki której spaliny będą uchodzić na zewnątrz oraz zachować odpowiedni odstęp od mebli i sprzętów elektronicznych.

Kominek w salonie

Salon to domyślne miejsce dla kominka, z racji ulokowania w nim funkcji spotkań rodzinnych. W zależności od potrzeb, chęci i upodobań, może służyć jako dodatkowe źródło ciepła bądź ozdoba.

Czasem bywa tak, że konkurencją dla kominka jest telewizor, umieszczony na tej samej ścianie co główny bohater tekstu. Wystarczy lekkie przemeblowanie, by oba elementy stanowiły oddzielne obiekty zainteresowań. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest położenie telewizora na półce lub przymocowanie do ściany skierowanej prostopadle do paleniska. Można też umieścić je na jednej ścianie, powinny jednak być dobrane stylistycznie.

Aby obiekty utrzymywały wspólną harmonię, telewizor powinien być umieszczony nad kominkiem (co jest zresztą niejako wymuszone) w odległości minimum 1 metra (względy bezpieczeństwa). To samo dotyczy mebli, które powinny być tak zaaranżowane, by umożliwiały korzystanie zarówno z telewizji, jak kominka. Dzięki nowoczesnym wkładom kominkowym (tzw. "gilotyny") z przegradzającą szybą, można zarówno poczuć żywe ciepło, jak i ogrodzić się od ognia.

Oczywiście, kominek może stanowić główną ozdobę salonu. Pomoże mu w tym umieszczenie na najdłuższej ścianie. Stanie się dzięki tym centrum domowego życia. W większych mieszkaniach można stworzyć przytulny kącik z kominkiem, przy którym znajdzie się miejsce na drewno, fotel lub półki. Spodoba się to każdemu, nie tylko domownikom! Kominek obustronny umieszczony na granicy dwóch pomieszczeń - np. kuchni i salonu połączy dwie części, funkcjonalną i wypoczynkową, w ciekawy sposób.

Ozdobność kominków

Coraz większy nacisk jest kładziony nie tylko na nowoczesność kominków pod względem technologicznym, ale także wizualnym. Styl kominka powinna zależeć od ogólnego stylu salonu. Kominek zrobiony z cegieł lub drewna sprawdzi się w pomieszczeniu o charakterze wnętrza domku na wsi, zaś betonowy lub kamienny - w mieszkaniach w stylu dawnej fabryki (loft). Tam gdzie dominuje elegancja i klasyczność, warto postawić na kominek wyłożony wyszukaną sztukaterią.

Nie tylko w standardowym domu można mieć kominek. W bloku/budynku wielorodzinnym również. W tym celu, postaw na biokominek - to urządzenie nie wymaga skomplikowanych operacji budowlanych typu kucie, murowanie czy - najważniejsze - doprowadzenie do ciągu wentylacyjnego.  Jego zaletą jest ekologiczność - emisja dwutlenku węgla jest na poziomie takim, jaki wydycha człowiek, zaś tak samo jak prawdziwy kominek emituje ciepło. Współpracuje z dodatkowym ogrzewaniem, nadając pokojowi niezwykłego charakteru. Aranżacja we własnym zakresie i w wielu kształtach, np. świeca, skrzynia, czy nawet koło.

Dodatkowe informacje

Szukasz kominka do swojego domu? Sprawdź asortyment sklepu dostępnego pod adresem https://www.szalonymax.pl/ - Szalony Max

Kominek jako ozdoba wnętrza - pomysły aranżacji