WhatsApp Image 2019 11 06 at 11.57.3305.11.2019 r. przeprowadzono ćwiczenia praktyczne na terenie zakładu produkcyjnego „Sofidel” przy ul. Mleczarskiej w Ciechanowie.

Zgodnie z założeniem do ćwiczeń ok. godz. 10:00 do SK KP PSP w Ciechanowie wpływa zgłoszenie o wypadku z udziałem elektrycznego wózka widłowego na jednej z hal produkcyjnych zakładu Sofidel w Ciechanowie. W wyniku zdarzenia poszkodowany zostaje jeden z pracowników. Jednocześnie osoba zgłaszająca informuje, że z wózka wydobywa się dym. Pracownicy podejmują próbę gaszenia, lecz okazuje się ona nieskuteczna. W wyniku awarii w wózku jeden z pracowników zostaje uwięziony pod ładunkiem, który był przemieszczany po hali.

Na terenie zakładu ogłoszony zostaje alarm pożarowy. Pracownicy ewakuują się na zewnątrz w wyznaczone miejsce. Po przeliczeniu stanu osobowego okazuje się, że brakuje jednej osoby z obsługi hali oraz operatora z wózka. Istnieje przypuszczenie, że mogą znajdować się wewnątrz hali, w której pali się wózek.

Tego typu ćwiczenia na obiektach pozwalają ocenić stopień przygotowania ratowników oraz sprzętu do działań. Ćwiczenia są również okazją do sprawdzenia stopnia przygotowania pracowników oraz kierownictwa zakładu do wykonywania zadań wynikających z sytuacji nagłego zagrożenia spowodowanego pożarem lub innym zagrożeniem.

Jednym z elementów ćwiczeń było zapoznanie strażaków przez kierownika zakładu z obiektami, technologią oraz występującymi zagrożeniami.

Opracowanie: mł. bryg. Piotr Kwasiborski

Zdjęcia: KP PSP Ciechanów