Jeżeli planujecie budowę tarasu bądź też podobnych konstrukcji, warto zapoznać się z ofertą sklepów budowlanych, które pomogą nam skompletować niezbędny do tego zestaw. Oprócz desek tarasowych oraz niezbędnych akcesoriów na rynku dostępne są również wsporniki regulowane, które często służą jako podparcie całych konstrukcji tarasowych, balkonowych czy też innego typu nawierzchni. Wsporniki stosowane są nie tylko na prywatnych posesjach, ale również w obiektach użytku publicznego lub obiektach przemysłowych. Zależnie od stosowanych materiałów na rynku dostępnych jest kilka wariantów wsporników, które różnią się od siebie parametrami technicznymi.

Wsporniki regulowane kompozytowe

Tego typu urządzenia są niezwykle przydatne jeśli decydujemy się na budowę tarasu i chcemy uniknąć przykrych konsekwencji z kontaktu posadzki z wilgocią lub innymi szkodliwymi czynnikami. Wsporniki są elementem, który zapewni tarasowi bądź innej posadzce zewnętrznej sprawnie działający system wentylacji. To nowoczesne rozwiązanie pozwala również na wyregulowanie i wyrównanie nierówności posadzki czy tarasu spowodowanych nieumiejętnym przygotowaniem wylewki betonowej lub nierównomiernym kształtem czy też ułożeniem legarów pod deski tarasowe.

Obecnie stosuje się wsporniki regulowane wykonane z kompozytowej mieszkanki polipropylenowej i metalu, która pozwala uzyskać efekt zadowalający dla wszystkich użytkowników tarasów i balkonów. Jest to materiał, który nie ulega korozji, dlatego z pełnym spokojem można go zastosować nawet w miejscach, gdzie wilgotność jest naprawdę wysoka.

Ponadto poszczególne warianty regulowanych wsporników przystosowane są do rodzaju materiału, z którego planujemy stworzyć daną konstrukcję. Większość producentów na rynku oferuje dwa rodzaje wsporników regulowanych: pod drewniane tarasy oraz pod płyty betonowe i stalowe kraty. Różnice w parametrach technicznych materiałów budowlanych sprawiają, że wymagają one innego rodzaju wsporników, które wytrzymają ciężar danego tworzywa.

Zalety wsporników kompozytowych

Niezależnie od ich docelowego przeznaczenia, kompozytowe wsporniki regulowane są wysoce wytrzymałe na zróżnicowane i zmienne warunki pogodowe, o które nie trudno w klimacie naszego regionu. Wsporniki nie są podatne na wilgoć, która w przypadku innych materiałów może powodować pojawienie się korozji i konieczność wymiany zniszczonych przez rdzę wsporników. Dodatkowo element kompozytowy świetnie sprawdza się jako element, który powinien uchronić konstrukcję posadzki zewnętrznej przed nadmiarem wody, która dzięki niewielkim szczelinom w płaszczyźnie tarasu czy chodnika może swobodnie wchłonąć gleba znajdująca się bezpośrednio pod tarasem.

Wsporniki regulowane kompozytowe zaleca się również w przypadku terenu, gdzie działanie szkodliwego promieniowania UV jest nad wyraz wysokie. Kompozytowa struktura wspornika w żaden sposób nie ulega uszkodzeniom związanym z działaniem wysokich temperatur czy mocnego światła, która wśród wielu innych materiałów budowlanych sieje spustoszenie.

Wsporniki mogą być regulowane według naszych preferencji. Standardowy wspornik posiada zakres modyfikacji od 1 do 100cm, czyli w większości przypadków jest to skala wystarczająca. Ponadto są to elementy cechujące się niezwykłą stabilnością i przyczepnością, dzięki czemu możemy zainstalować wsporniki bez obaw o niepożądaną chybotliwość całej konstrukcji.

Zastosowanie podstawek regulowanych pozostawia nam pole manewru, jeśli będziemy chcieli zamontować instalację pod powierzchnią tarasu czy chodnika. Ewentualna wymiana jednego elementu będzie bezproblemowa ze względu na możliwość podniesienia jedynie jednej deski lub płyty.

Wsporniki regulowane