Kreatywne myślenie może efektywnie pomóc w nauce – przydaje się podczas likwidowania zadań praktycznych, pisania wypracowań lub tworzenia modeli. Także pracodawcy pośród wielu wymagań, jakim sprostać winni chętni do pracy, prawie zawsze wymieniają ową umiejętność. Zdolność owa uzależniona jest w ogromnym stopniu stopniem wiedzy, wymaga jednakże usprawniania oraz szkoleń.

Zgodnie z tymże co podaje leksykon kreatywność to skłonność do tworzenia czegoś innego, nowoczesnego, nowatorskiego. Osoba kreatywna jest twórcza oraz pomysłowa. W prawdzie każdy spośród nas odmiennie tłumaczy kreatywność, składają się na nią nasze praktyczne doświadczenia, oczekiwania, pragnienia.

Kreatywność – co to?

Niejednokrotnie jest także mieszana z geniuszem, z czymś na co mogą sobie pozwalać jedynie wyjątkowi, z talentami, umiejętnościami ręcznymi, pięknymi wnętrzami. Ponieważ tak rzeczywiście ta cała kreatywność to po prostu działanie. TWORZENIE czegoś w odmienny sposób aniżeli dotąd. To tworzenie własnej powierzchni, wypełnianie własnego czasu wyjątkowymi rzeczami. Rozwijanie się oraz tworzenie swoich wizji. Kreatywność jest trochę jak gotowanie. Niby stosujesz się do przepisu, natomiast jednakże wtrącasz własne przyprawy, dodatki, smaki. To badanie w wielu sferach życia.

Kiedy pomysł jest rzeczywiście twórczy?

Pomysł musi wykonać dwa wymagania, aby został przyznany za kreatywny: być nowoczesny (niepowtarzalny) oraz wartościowy. Określenie “nowoczesny” jest oczywiście względne: coś, co było nowe wczoraj, teraz jest standardem. Zauważalne jest to zwłaszcza w dziedzinie techniki. Określone pomysły mogą być nowe dla jednej osoby, natomiast dla innej już znane. Pojawiają się także wątpliwości czy pomysły definiowane twórczymi są faktycznie nowoczesne. Czy inspirując się czyimś dziełem oraz w pewien sposób je przetwarzając, tworzymy coś innego.

Jakie elementy ograniczają kreatywność?

Wbrew pozorom samo robienie oryginalnych zadań nie spowoduje, iż ktoś mechanicznie zacznie być twórczy choćby w pracy. Powrót do normalności, pewnego sposobu myślenia, starych zwyczajów oraz zdania o sobie samym wywołuje, iż rezultaty ćwiczeń nie są na długo. Żeby otworzyć kreatywność niezbędna jest zmiana na większym poziomie, przede wszystkim z obszaru wartości, przeświadczeń, więzi interpersonalnych lub stosunku do samego siebie. Kreatywność ograniczają ponieważ przede wszystkim zapory emocjonalne oraz psychospołeczne. Szkoły, firmy oraz urzędy także nie służą pobudzaniu kreatywności, ponieważ potrzebują działania wedle danych systemów, w jakich właściwie nie ma miejsca na spontaniczność lub zmianę. Karanie za błędy jest jednym spośród największych nieprzyjaciół kreatywnego myślenia, ponieważ wymaga działanie zachowawcze oraz trzymanie się rutyny.

Biorąc pod uwagę, iż większość ludzi nie jest aż tak twórcza, jak uważa, należy wszystkie próby pobudzania kreatywności zaczynać od pokazania szkolonej osobie obrazu sytuacji. Szczególnie gdy mamy do czynienia z osobami egoistycznymi, gdyż cecha ta wyolbrzymia ich ocenę swoich kwalifikacji, sięgając poziomu, jaki nie ma wiele wspólnego z prawdą.

Więcej informacji

Sprawdź artykuły dostępne w sklepie internetowym dla kreatywnych Dekolo