Apelacja w sprawie o rozwód

Nie zawsze rozwód kończy się wydaniem przez Sąd oczekiwanego wyroku. Niezadowolenie z wyroku może dotyczyć sytuacji, gdy to jedna ze Stron zostanie uznana za wyłącznie winną rozkładu pożycia małżeńskiego, a uważa, że małżeństwo rozpadło się z winy obojga małżonków. Niezadowolenie z wyroku rozwodowego może dotyczyć tylko jego częściowych elementów, jak np. orzeczenia o wysokości alimentów na dzieci, orzeczenia o kontaktach z dziećmi bądź władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi małżonków.

Apelacja, czyli odwołanie od wyroku o rozwód wygląda tak samo jak we wszystkich sprawach cywilnych. Jeśli małżonek jest niezadowolony z wydanego przez Sąd wyroku rozwodowego musi złożyć wniosek o jego uzasadnienie. Wniosek o uzasadnienie wyroku składa się w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku i podlega opłacie w wysokości 100,00 zł. Opłatę uiszcza się na rachunek bankowy Sądu, który wydał wyrok. Dopiero po uzyskaniu wyroku o rozwód wraz z uzasadnieniem pojawia się możliwość do złożenia apelacji w sprawie rozwodowej.

Apelację w sprawie o rozwód może złożyć każdy z małżonków, niezależnie czy w sprawie występował jako powód czy jako pozwany.

Termin do wniesienia apelacji w sprawie o rozwód jest taki sam w każdej sprawie cywilnej i wnosi dwa tygodnie od dnia doręczenia małżonkowi skarżącemu wyroku z uzasadnieniem. Apelację rozpoznaje Sąd Apelacyjny, przy czym apelacja składana jest za pośrednictwem Sądu Okręgowego, który wydał wyrok w sprawie.

Jak przygotować apelację w sprawie o rozwód?

Apelacja w sprawie o rozwód musi zawierać oznaczenie wyroku, od którego jest wnoszona. Warto w apelacji wskazać datę, kiedy Strona otrzymała wyrok wraz z uzasadnieniem. Najważniejszym elementem apelacji jest wskazanie zarzutów, czyli konkretnych uchybień, których dopuścił się Sąd przy wydaniu wyroku oraz uzasadnienie zarzutów. Zarzuty mogą obejmować naruszenie przez Sąd przepisów prawa procesowego bądź materialnego.

W apelacji w sprawie o rozwód należy sformułować wniosek o zmianę wyroku ewentualnie o jego uchylenie. W apelacji można zawrzeć, pod pewnymi warunkami, wniosek o przeprowadzenie dowodu lub powołać się na nowe fakty. Od apelacji należy wnieść opłatę, a dowód uiszczenia opłaty należy dołączyć do samej apelacji. Apelację wnosi się wraz z odpisem dla drugiej Strony.

Przeprowadzenie nowych dowodów

W sprawie apelacyjnej o rozwód można powoływać nowe dowody, przy czym jest to ograniczone przez art. 368 § 12 k.p.c. który wskazuje, że „Powołując nowe fakty lub dowody, należy uprawdopodobnić, że ich powołanie w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji nie było możliwe albo potrzeba ich powołania wynikła później.” Powyższe oznacza, że można przeprowadzać w postepowaniu apelacyjnym nowe dowody jeśli wcześniej Strona nie miała możliwości ich powołania, albo nie były znane okoliczności, dla których dowody te są istotne. Niezależnie od powyższego, za każdym razem to Sąd II Instancji decyduje, czy dany dowód zostanie przeprowadzony czy też nie.

Rozprawa apelacyjna w sprawie o rozwód

Rozprawa apelacyjna w każdej sprawie cywilnej przeprowadzana jest jedynie na wniosek Stron. Gdy żadna ze Stron nie złoży wniosku o przeprowadzenie rozprawy, to Sąd wyda orzeczenie na posiedzeniu niejawnym i będzie bazował na dokumentach znajdujących się w aktach sprawy. Gdy wniosek o przeprowadzenie rozprawy apelacyjnej zostanie złożony przez którąś ze Stron wówczas Sąd II Instancji jest nim związany i ma obowiązek przeprowadzić rozprawę. W trakcie rozprawy każda ze Stron przedstawia swoje stanowisko zawarte w apelacji oraz w odpowiedzi na apelację, gdy odpowiedź na apelację została złożona w toku postępowania. Niezależnie jednak od ostatecznego rozstrzygnięcia w wyroku Sądu II Instancji (Sąd może zmienić wyrok bądź oddalić apelacje w części lub w całości), to w sprawie o rozwód jest on w zasadzie ostatecznym.

Artykuł "Apelacja w sprawie o rozwód" przygotowany został przez kancelarię Rozwód Adwokat Rzeszów. Wszelkie informacje zawarte w artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej. Decyzje podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule należy skonsultować z wykwalifikowanym prawnikiem.

Kancelaria Rozwód Adwokat Rzeszów
ul. Hanasiewicza 10
35-103 Rzeszów+48 17 200 03 20
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.