Jak zwiększyć skuteczność działania środków ochrony roślin?

4 min czytania
Jak zwiększyć skuteczność działania środków ochrony roślin?

Jak zwiększyć skuteczność działania środków ochrony roślin?

Stosowanie środków ochrony roślin jest pod ciągłą presją związaną z wprowadzaniem lub zapowiedziami wdrożenia regulacji prawnych mających na celu zmniejszenie chemizacji rolnictwa. Jedna z informacji pojawiająca się w przestrzeni medialnej dotyczyła konieczności zmniejszenia ilości stosowanych środków ochrony roślin o 50%. Dotychczas obostrzenie nie zostało wprowadzone do praktyki rolniczej jednak pokazuje pewnie trend, w kierunku którego będą zmierzały zmiany w prawie. Jednym ze sposobów radzenia sobie z możliwością obostrzeń będzie stosowaniu adiuwantów. Ich użycie zwiększa skuteczność zabiegu i jednocześnie pozwala często na obniżenie dawki stosowanych środków ochrony roślin.

Jak poprawić jakość wykonania zabiegu?

Bardzo duży wpływ na skuteczność wykonania zabiegu, ale także na bezpieczeństwo aplikowanych środków ochrony roślin dla roślin uprawnych ma sprzęt wykorzystywany do tego celu. Opryskiwacz powinien być sprawny technicznie. Utrzymywać stałe parametry pracy podczas aplikacji, aby równomiernie nanieść ciecz roboczą na traktowaną powierzchnię.

Drugim krokiem w kierunku zwiększenia jakości wykonywanych zabiegów jest modyfikacja właściwości cieczy opryskowej przy pomocy adiuwanta. Adiuwant nazywany również kondycjonerem wody modyfikuje właściwości cieczy opryskowej i stwarza optymalne warunki do jej przygotowania oraz wspomaga działanie substancji czynnej.

Na czym polega działanie adiuwantów?

Adiuwanty, których duży wybór znajdziemy na tej stronie https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/adiuwanty--c-001106, wpływają na wiele cech cieczy opryskowej, od których zależy bezproblemowa możliwość przygotowania mieszanin opryskowych, a także skuteczność działania środków ochrony roślin. W związku z tym, działanie adiuwanta można podzielić na 2 grupy: związane z przygotowaniem cieczy opryskowej oraz aplikacją produktu na polu.

Działanie adiuwanta podczas przygotowania cieczy roboczej:

  • modyfikacja pH cieczy opryskowej i utrzymanie zadanego poziomu podczas dodawania kolejnych składników cieczy opryskowej
  • obniżenie twardości wody, która może obniżać skuteczność działania np. niektórych herbicydów
  • ograniczenie pienienia cieczy opryskowej
  • zwiększenie jakości wykonania mieszanin opryskowych, zwłaszcza ze środków ochrony roślin o różnych formach użytkowych i innych agrochemikaliów

Adiuwant może wpływać również na właściwości cieczy opryskowej, które są istotne podczas zabiegu:

  • ogranicza znoszenia kropel cieczy opryskowej i umożliwia uzyskanie i utrzymanie odpowiedniej ich wielkości
  • polepsza przyleganie cieczy opryskowej do powierzchni roślin — zwiększenie retencji
  • zmniejszenie napięcia powierzchniowego, co przekłada się na zwiększenie powierzchni styku kropli cieczy opryskowej z powierzchnią traktowaną
  • przyspiesza szybkość wnikania substancji czynnej do wnętrza roślin
  • zwiększa mobilność substancji czynnej w roślinie
  • ogranicza zbytnią mobilność w glebie — szczególnie ważne w przypadku herbicydów o działaniu doglebowym

Lista zadań stawianych przed adiuwantem jest bardzo długa, dlatego też warto sięgać po preparaty wielofunkcyjne. Niestety pojedynczy produkt, nawet najbardziej zaawansowany technicznie nie zrealizuje całej listy zadań. W związku z tym należy wybrać adiuwant wielofunkcyjny modyfikujący najważniejsze parametry cieczy opryskowej.

Czy wszystkie adiuwanty zwiększają skuteczność zabiegów?

Wprowadzanie adiuwantów na rynek i ich sprzedaż jest stosunkowo łatwa, ponieważ preparaty tego typu nie muszą być rejestrowane. Dodatkowo obecnie żadna niezależna instytucja nie prowadzi badań wpływu dostępnych w sprzedaży adiuwantów na zwiększenie skuteczności działania środków ochrony roślin. Wynika z tego, że cześć adiuwantów dostępnych w sprzedaży nie ma zweryfikowanej i potwierdzonej jakości działania.

Dlatego też bardzo ważne jest sięganie po adiuwanty od producentów i dystrybutorów, którzy dużą wagę przykładają do badań produktu. Testy przeprowadzane są zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i polowych.

Jednym z takich produktów, który przeszedł wieloetapowe testy jest Inex-A. Został on szczegółowo przebadany przez producenta, sprawdzony w warunkach polowych przez dystrybutora firmę Osadkowski. Jego korzystny wpływ na jakość wykonania zabiegu potwierdzają przede wszystkim jego użytkownicy — Rolnicy. Jeżeli został włączony do programów ochrony roślin uprawnych to zagościł w nich na stałe. Jest to najlepsza rekomendacja i potwierdzenie bardzo wysokiej jakości działania adiuwantu Inex-A.

Inex-A - oczywisty wybór

Inex-A jest adiuwantem wielofunkcyjnym, który może być stosowany w uprawach rolniczych, warzywach, sadach. Co ważne jest on kompatybilny z wszystkimi grupami środków ochrony roślin (fungicydy, regulatory wzrostu, herbicydy, insektycydy), z nawozami dolistnymi oraz preparatami mikrobiologicznymi. Pozwala to na jego wszechstronne i uniwersalne zastosowania w każdym gospodarstwie.

Korzyści ze stosowania Inex-A:

  • ułatwia przygotowanie mieszaniny opryskowej
  • nie modyfikuje właściwości składników cieczy opryskowej
  • zwiększa trwałość i stabilność przygotowanej cieczy opryskowej
  • ogranicza pienienie
  • zwiększa retencję cieczy opryskowej na powierzchni liści
  • zwiększa powierzchnie zwilżania — obniża napięcie powierzchniowe cieczy opryskowej
  • przyspiesza wnikanie substancji czynnej do roślin i zwiększa jej mobilność

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

ciechanowski24_kf