Niestety nadal zdarzają się osoby, które bezmyślnie i bezpodstawnie wzywają służby ratunkowe. W ten nieodpowiedzialny sposób mogą przyczynić się do tego, że pomoc osobie, która jej naprawdę potrzebuje, nie dotrze do niej na czas. Przykładem tak nieodpowiedzialnej postawy, jest zachowanie 20-latka, który zgłosił policjantom porwanie swojej siostry. Apelujemy o rozwagę podczas korzystania z numeru alarmowego 112.

Policjanci co dzień realizują wiele interwencji, które zgłaszane są za pośrednictwem numeru alarmowego 112. Każde zgłoszenie mundurowi traktują bardzo poważnie, niestety dosyć często wzywani są do podjęcia interwencji zupełnie bez uzasadnienia. Tak było również w przypadku zgłoszenia, które oficer dyżurny ciechanowskiej komendy odebrał w minioną środę z WCPR. Zgłaszający poinformował, że ktoś porwał jego siostrę i groził jej pozbawieniem życia. Na miejsce natychmiast zostały skierowane policyjne patrole. Policjanci zauważyli kobietę odpowiadającą podanemu rysopisowi. Okazało się, że jest ona cała i zdrowa, a do żadnego porwania nie doszło. Przebywała w towarzystwie swojego brata i matki. Z relacji kobiety wynikało, że podczas rozmowy telefonicznej z bratem poinformowała go, że idzie za nią trzech znanych mężczyzn. Kobieta zaprzeczyła, aby ktoś kierował wobec niej groźby karalne.

20-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego za bezpodstawne wezwanie służb został ukarany mandatem karnym w kwocie 500 zł.

Przypominamy! Nieuzasadnione wezwanie Policji, pogotowia czy innych służb jest wykroczeniem. Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń Art. 66. §  1. Kto:

1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,

2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

§2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.

Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy, uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie taka pomoc jest konieczna.

Apelujemy o rozwagę podczas korzystania z numeru alarmowego 112!

 

asp. Magda Zarembska/KPP w Ciechanowie