Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Niektórzy z pewnością zdecydują się na zakup prezentów w Internecie. Pamiętajmy, aby w tym czasie nie stracić zdrowego rozsądku, nie dać się nabrać na fałszywe oferty i nie stracić pieniędzy. Przestrzegając kilku podstawowych zasad, możemy ustrzec się przed przykrymi następstwami nieuczciwej aktywności oszustów.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Jest to czas przygotowań, podczas którego towarzyszy nam zakupowy szał, a jednocześnie pośpiech i roztargnienie. Te okoliczności staną się idealne dla przestępców, którzy korzystając z naszej nieuwagi, będą próbowali skusić nas na „tańsze zakupy” lub używając manipulacji, pozyskają od nas dane poufne, przy użyciu których dokonają transakcji „w naszym imieniu”.

Jak nie dać się nabrać? Jak nie stracić pieniędzy i bezpiecznie kupować w Internecie? Stosując się do podanych wskazówek zmniejszysz ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępcy:

  • zawsze kieruj się zasadą ograniczonego zaufania do sprzedającego;
  • korzystaj ze znanych i sprawdzonych witryn sklepów i portali społecznościowych;
  • zapoznaj się z opiniami i komentarzami danego sprzedawcy;
  • otrzymując ofertę drogą mailową lub sms, nie korzystaj z wysłanych linków – na stronę sklepu wejdźmy, wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy;
  • uważaj na "niepowtarzalne okazje". Zbyt niska cena powinna wzbudzić Twoją czujność. Bardzo często atrakcyjna cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów.
  • przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesłane dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na początku adresu powinien pojawić się ciąg liter "https", a na końcu symbol zamkniętej kłódki.
  • jeżeli zdecydujesz się na zakup, wybierz raczej opcję płatności za pobraniem. Wpłata całej kwoty przed otrzymaniem towaru niesie wysokie ryzyko straty pieniędzy.
  • rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez komunikatory internetowe. Zobacz instrukcje płatności z portalu ogłoszeniowego;
  • zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz swoje dane wrażliwe oraz bankowe. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie;
  • czytaj uważnie SMS-y od banków. Zwracaj uwagę na to, co autoryzujesz.

 

Życzymy bezpiecznych i udanych zakupów!

 

asp. Magda Zarembska/ KPP Ciechanów