Ujemna temperatura, która towarzyszy nam od dłuższego czasu spowodowała, że zamarzły zbiorniki wodne. Zimowa aura skłania nas do wybrania się na łyżwy lub ryby. Najważniejszą zasadą jest, aby nie wchodzić na zamarznięte stawy, jeziora, rzeki czy kanały. Jest to bardzo ryzykowne i niebezpieczne. Załamanie lodu może bowiem zakończyć się tragicznie.

Policjanci przypominają o niebezpiecznych skutkach wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne. Zimowa aura skłania wiele osób do wybrania się na łyżwy lub ryby. Duże zbiorniki wodne zamarzają znacznie wolniej i tafla lodu może być jeszcze zbyt cienka. Ponadto zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać,  zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.

Dużym zagrożeniem są „dzikie lodowiska”, powstające na różnego rodzaju stawach, rzekach czy też kanałach. Pamiętajmy, aby bezpiecznie pojeździć się na łyżwach najlepiej jest wybrać się na sztuczne lodowisko.  Korzystanie z sadzawek, stawów, kanałów czy rzek nie gwarantuje nam bezpieczeństwa. Nie mamy pewności, że lód jest na tyle wytrzymały, że uniesie nasz ciężar. Może być też pęknięty w miejscu niewidocznym. Grubość tafli lodu może zmieniać się w zależności od prądów wody, nasłonecznienia powierzchni oraz odległości od brzegu. Pamiętajmy, że lód jest najsłabszy i najcieńszy w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów, filarów, w miejscach porośniętych podwodną roślinnością oraz trzciną i przy brzegach.

Jeśli widzimy, że na lodzie bawią się dzieci pozostawione bez opieki lub przemieszczają się wędkarze, którym może grozić niebezpieczeństwo, zawsze należy reagować i zadzwonić pod alarmowy numer 112. Pamiętajmy, że jedyny bezpieczny lód jest na sztucznym lodowisku i taką informację przekazujmy też najmłodszym. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych zbiornikach wodnych.

Co zrobić, gdy widzimy, że pod kimś załamał się lód?

  • jak najszybciej powiadom służby ratunkowe,
  • jeżeli podejmiesz decyzję o udzieleniu pomocy, przed wejściem na lód upewnij się, czy jest to bezpieczne. Idąc z pomocą drugiej osobie, musisz pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Posłuż się długą liną, gałęzią, ubraniem lub czymkolwiek innym, czym mógłbyś wyciągnąć poszkodowanego,
  • do osoby będącej w wodzie, podchodź na czworakach, czołgając się lub pełzając, unikając wejścia na cienki lód,
  • po wyciągnięciu osoby z wody, udziel jej pierwszej pomocy,
  • w celu ochrony przed utratą ciepła, zmień jej jak najszybciej ubranie na suche (np. załóż własną kurtkę, bluzę, sweter), jeżeli istnieje taka możliwość, okryj ją kocem.

asp. Magda Zarembska/KPP Ciechanów