Policjanci kolejny raz ostrzegają przed oszustami, którzy działają metodą na „na wypadek”. Oszuści dzwonią w imieniu krewnych, którzy rzekomo uczestniczyli w wypadku drogowym i potrzebują pomocy finansowej. Taki telefon odebrała 69-letnia ciechanowianka. Na szczęście seniorka wykazała się czujnością i nie dała się oszukać. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagę w kontaktach z obcymi osobami.
W minioną niedzielę (19.11) na telefon stacjonarny 69-letniej ciechanowianki zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że jej syn miał poważny wypadek samochodowy i potrzebuje natychmiastowej pomocy finansowej. Jak przekazał rozmówca, konieczna była wpłata 65 tys. złotych, aby syn uniknął konsekwencji za spowodowanie wypadku. Seniorka podejrzewając oszustwo, postanowiła zweryfikować uzyskaną informację i rozłączyła się. Szybko skontaktowała się z synem, który zaprzeczył, że doszło do takiego zdarzenia. Ciechanowianka uświadomiła sobie, że telefon ten miał na celu wyłudzenie od niej pieniędzy i natychmiast zgłosiła sprawę ciechanowskim policjantom. Dzięki czujności i rozwadze kobieta uniknęła utraty oszczędności.
Osoby starsze są w szczególności narażone na różnego rodzaju oszustwa. Przestępcy, aby wyłudzić pieniądze, wykorzystują różne metody: ,,na policjanta’’, ,, na wnuczka’’ czy „na wypadek”. Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Dlatego też ciechanowscy policjanci starają się dotrzeć do jak największej liczby seniorów, by przestrzegać ich przed oszustwami i wskazać jak postępować, gdy ktoś będzie chciał od nich wyłudzić pieniądze.
Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa:
- należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny, znajomego, policjanta, adwokata i prosi o pieniądze, nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji;
- zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”; weryfikuj, czy faktycznie doszło do zdarzenia, o którym informuje cię osoba w słuchawce telefonu;
- nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu czy na koncie bankowym;
- nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz;
- nie ulegaj presji, jaką wywiera telefoniczny rozmówca;
- pamiętaj, że policja, prokuratura nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie prosi też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie,
- o każdej próbie wyłudzenia pieniędzy poinformuj Policję!
Apelujemy również do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość.
Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
asp. Magda Zarembska