Ciechanowscy policjanci ostrzegają przed próbami oszustw i zalecają szczególną ostrożność przy inwestowaniu środków finansowych za pośrednictwem giełd internetowych, na rynkach kryptowalut czy podczas zakupu akcji różnych firm za pośrednictwem niesprawdzonych serwisów internetowych. 41-latka, która chciała zainwestować w system gazociągów straciła prawie 40 tys. złotych. Chęć szybkiego i łatwego zysku czasem przysłania zdrowy rozsądek, dlatego apelujemy o ostrożność

W miniony wtorek (14.11) do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zgłosiła się mieszkanka powiatu przasnyskiego, która padła ofiarą oszustwa. Kobieta znalazła na popularnej platformie społecznościowej, ogłoszenie o możliwości szybkiego zarobku poprzez inwestycję w system gazociągów. W formularzu zgłoszeniowym 41-latka wpisała swoje dane i numer telefonu, po czym skontaktował się z nią mężczyzna, który miał być przedstawicielem firmy inwestycyjnej. Rozmówca wyjaśnił, na czym polega ich działalność i jak w szybki sposób można się wzbogacić. Zachęcona obietnicą dużych zysków 41-latka postanowiła zainwestować na początek prawie 1000 zł.

Skontaktował się wtedy z nią doradca inwestycyjny, który polecił kobiecie zainstalowanie aplikacji do zdalnej obsługi pulpitu. Program ten miał pomóc oszustom oszacować możliwości finansowe rozmówcy, a co za tym idzie zachęcać do kolejnym przelewów mających na celu wzbogacenie się zainteresowanego. W rezultacie okazało się, że oszuści dzięki zainstalowanej aplikacji uzyskali dostęp do bankowości elektronicznej pokrzywdzonej i wypłacili z konta 41-latki prawie 40 tys. złotych.

Ciechanowscy policjanci apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożność, niewchodzenie w linki, które zachęcają do inwestycji gwarantujących osiągnięcie w szybkim czasie dużych zysków. Policja przestrzega przed instalowaniem programów, za pomocą których oszuści przejmują kontrolę nad naszymi mobilnymi urządzeniami. Nie należy nikomu udostępniać danych logowania do bankowości elektronicznej i mobilnej czy przekazywać poufnych informacji dotyczących kart płatniczych.

 

asp. Magda Zarembska