W dniach 3 – 4 października 2023 roku zostało zorganizowane seminarium szkoleniowe dla funkcjonariuszy i pracowników Policji pn. „BEZPIECZEŃSTWO W SIECI OCZAMI DZIECI I MŁODZIEŻY”. W seminarium uczestniczyli przedstawiciele Wydziału Prewencji z KWP z siedzibą w Radomiu oraz wszystkich komend miejskich i powiatowych Policji garnizonu mazowieckiego, którzy w ramach swoich zadań służbowych zajmują się problematyką związaną z bezpieczeństwem w Internecie, przeciwdziałaniem przestępstwom finansowym i i profilaktyką wśród małoletnich.
Popularność i dostępność elektronicznych produktów bankowych rodzą nie tylko liczne możliwości rozwoju społeczno-gospodarczego, lecz stanowią również determinantę ewaluowania istniejących form przestępczości na niespotykaną dotychczas skalę oraz na obszar, jakim jest wirtualna rzeczywistość. Z roku na rok wzrasta liczba incydentów cyberbezpieczeństwa związanych z oszustwami na najpopularniejszych polskich portalach zakupowych. Dynamika postępu technicznego powoduje szybką dezaktualizację wiedzy i umiejętności uczestników rynku.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom w Wydziale Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu został opracowany projekt pn. „Bezpieczeństwo w sieci – my to rozumiemy!”, który zawiera działania edukacyjne wprost odpowiadające zdiagnozowanym potrzebom i skierowany jest do dwóch grup tematycznych: osób dorosłych (funkcjonariuszy Policji i nauczycieli, będących multiplikatorami wiedzy) oraz młodych konsumentów tj. uczniów szkół podstawowych. Projekt dostał dofinansowanie z Narodowego Banku Polskiego w ramach edukacji ekonomicznej. Jego głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa uczniów szkół podstawowych z 28 powiatów garnizonu mazowieckiego w cyberprzestrzeni poprzez wzrost ich wiedzy w zakresu cyberzagrożeń. Uczniowie szkół podstawowych wezmą udział w warsztatach prewencyjnych pn. „Z bezpieczeństwem w sieci za pan brat” realizowanych przez funkcjonariuszy Policji, którzy będą odwiedzać placówki oświatowe na terenie Mazowsza już od 16 listopada aż do 31 marca 2024 roku.
Dbając o merytorykę spotkań edukacyjnych i aktualność treści przekazywanych w ramach działań projektowych, w dniach 3-4 października 2023 roku zostało zorganizowane seminarium szkoleniowe dla funkcjonariuszy i pracowników Policji pn. „BEZPIECZEŃSTWO W SIECI OCZAMI DZIECI I MŁODZIEŻY”. W seminarium uczestniczyli przedstawiciele Wydziału Prewencji KWP z siedzibą w Radomiu oraz wszystkich komend miejskich i powiatowych Policji garnizonu mazowieckiego, którzy w ramach swoich zadań służbowych zajmują się problematyką związaną z bezpieczeństwem w Internecie, przeciwdziałaniem przestępstwom finansowym i profilaktyką wśród małoletnich. Pierwszy dzień szkolenia rozpoczął się od warsztatów, podczas których uczestnicy nabywali nowe kompetencje z zakresu obsługi narzędzi edukacyjnych w postaci aplikacji Minecraft Education Edition oraz platformy Teams, poprowadzonych przez Artura Rudnickiego - Zastępcę Dyrektora w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu, nauczyciela przedmiotów informatycznych, Microsoft Innovative Expert Educator Fellow oraz Master Trainer.
W dalszych etapach dwudniowego seminarium policyjni profilaktycy mogli uzupełnić i zaktualizować posiadaną wiedzę, dzięki prelegentom zaproszonym do udziału w tym przedsięwzięciu tj. Katarzynie Bisialskiej z NASK, Sylwii Potera - Powiatowemu Rzecznikowi Konsumentów w Radomiu, Tomaszowi Szporlendowskiemu z Zespołu ds. Współpracy z Organami Ścigania - Allegro, Agacie Pajączkowskiej - psychologowi oraz Arturowi Rudnickiemu. Eksperci dzielili się swoją wiedzą z zakresu cyberbezpieczeństwa, poruszane były takie tematy jak: cyberhigiena; szeroko pojęte bezpieczeństwo zakupów w Internecie; sztuczna inteligencja a bezpieczeństwo ekonomiczne; postępowanie karne a postępowanie cywilne w kontekście ochrony praw konsumenta; a także omówione zostały socjotechniki i formy manipulacji jakim poddawani są konsumenci w sieci.
Na zakończenie seminarium mł. insp. Agnieszka Guza - Naczelnik Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu podkreśliła jak ważną rolę pełnią działania profilaktyczne, które powinny być stale dostosowywane do zmieniającej się rzeczywistości, pojawiających zagrożeń oraz aktualnych potrzeb społeczeństwa, następnie wręczyła wszystkim uczestnikom certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia.
Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu