Trwają ostatnie prace porządkowe na terenach ogrodów działkowych. Warto przy tej okazji pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu domku i znajdujących się w nim sprzętów. W okresie jesienno-zimowym to właśnie działki mogą być na celowniku złodziei. Dzielnicowy z płockiej komendy postanowił odwiedzić działkowiczów i udzielić kilku cennych rad jak prawidłowo zabezpieczyć mienie na ogródkach działkowych.

Jesień to czas, kiedy właściciele ogródków działkowych przeprowadzają ostatnie w roku prace porządkowe na terenie swoich działek. Warto przy tej okazji pamiętać o zabezpieczeniu swojego mienia przed wizytą "nieproszonych gości”, którzy właśnie w tym okresie wykorzystują wielotygodniową nieobecność gospodarzy.

Przypominamy  kilka prostych zasad, które pomogą zabezpieczyć działkę przed kradzieżą:

  • Podczas nieobecności, nie pozostawiajmy na działce wartościowych przedmiotów.
  •  Pamiętajmy o zamykaniu kłódek i zamków altanek, pomieszczeń na narzędzia oraz okien w budynkach.
  •  Warto sfotografować posiadane urządzenia, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne. Urządzenia nieposiadające numerów – trwale oznaczmy np. swoimi inicjałami albo datą urodzenia (dzięki temu, w razie kradzieży lub zagubienia, łatwiej udowodnić, że dany przedmiot jest naszą własnością).
  •  Uważajmy na osoby, które  kręcą się bez celu w pobliżu naszej działki. Przyjrzyjmy się im lub zapytajmy kogo szukają – przezorność może uchronić przed kradzieżą, a spostrzeżenia mogą być przydatne policjantom, gdyby doszło do włamania.
  •  Współpracujmy z naszymi działkowymi sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich domek, podejrzane hałasy i obce osoby na terenie ich działki, jeśli nie towarzyszy im nikt ze znanych sąsiadów.
  •   Rozważmy zamontowanie dodatkowego zabezpieczenia, np. okiennice, system alarmowy. Warto zamontować czujki zasilane bateriami, które po wykryciu ruchu w zasięgu ich działania, uruchomią oświetlenie lub sygnał dźwiękowy.
  • O włamaniu niezwłocznie poinformujmy policjantów dzwoniąc pod numer 112. Nie dotykajmy niczego, nie sprzątajmy, nie przestawiajmy żadnych przedmiotów, żeby nie zatrzeć śladów włamywacza. Jeżeli to możliwe, zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.

Asp. Krzysztof Kruk, dzielnicowy z płockiej komendy postanowił osobiście odwiedzić działkowiczów udzielając cennych rad jak prawidłowo zabezpieczyć mienie na ogródkach działkowych.

sierż. szt. Monika Jakubowska

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 45.11 MB)