Na drogach powiatu ciechanowskiego nadal nie brakuje nieodpowiedzialnych kierowców, którzy wsiadają za kierownicę nie mając do tego wymaganych uprawnień. Wczoraj policjanci zatrzymali kolejnego motocyklistę, który nie posiadał prawa jazdy. 24-latkowi grozi grzywna do 30 tys. złotych.

Ładna, słoneczna pogoda sprzyja kierującym jednośladami. Dlatego ciechanowscy policjanci większą uwagę poświęcają tej grupie uczestników ruchu drogowego. Kontrole wykazują nieodpowiedzialność, zwłaszcza ze strony motocyklistów, którzy decydują się na jazdę bez wymaganych uprawnień. Doskonałe umiejętności kierowania motocyklem powinny być celem każdego motocyklisty. Aby takie mieć należy zacząć od posiadania odpowiednich uprawnień do kierowania.

Wczoraj policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego ciechanowskiej komendy zatrzymali do kontroli kierującego motocyklem dniepr. Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości mężczyzny, posiadane uprawnienia do kierowania oraz stan techniczny pojazdu. Okazało się, że 24-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego nie posiada wymaganej kategorii prawa jazdy. Za popełnione wykroczenie mężczyzna odpowie przed sądem. Grozi mu grzywna do 30 tys. złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Przypominamy, że wprowadzone na początku 2022 roku przepisy zwiększyły odpowiedzialność karną dla osób, które nie mając do tego uprawnień zdecydują się wsiąść za kierownicę jednośladu. W każdym takich przypadku policjanci sporządzą wniosek o ukaranie do Sądu, który obligatoryjnie orzeknie wobec takiej osoby zakaz prowadzenia pojazdów i grzywnę od 1500 do 30 tysięcy złotych.

Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Natomiast jeżeli ktoś pokusi się, by jeździć nadal motocyklem, pomimo orzeczonego sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, to ryzykuje już karą więzienia. Wynika to z artykułu 244 kodeksu karnego:

Art. 244. Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu (...), prowadzenia pojazdów (...), podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

asp. Magda Zarembska