Jakimi kryteriami się kierować, wybierając prezent dla 10-latka?

Wybór prezentu dla 10-latka to dużo trudniejsze zadanie, niż wybór prezentu dla młodszego dziecka. Wiek dziesięciu lat to ostatni przystanek przed wejściem w czas nastoletni, czyli okres, w którym zabawki powoli odchodzą w kąt, lub też radykalnie zmieniają swój charakter.

Dla osób obdarowujących zazwyczaj istotnym czynnikiem jest to, w jaki sposób zabawka wpływa na rozwój dziecka. Dziecko 10-letnie jest już również w wieku, w którym niezwykle ważne są trendy, mające odbicie w kontaktach z rówieśnikami.

Rozwój wyobraźni i logicznego myślenia

Chcąc wspomóc rozwój dziecka, warto postawić na różnego rodzaju gry. Decydując się na kupno prezentu w formie gry stolikowej, warto wybrać taką, która rozwija umiejętność kojarzenia faktów, na przykład opartą na zasadzie odgadywania zagadek kryminalnych.

Niezwykle rozwijające są również gry rozwijające wyobraźnię, których zasady wymagają wymyślania własnych historii. Tego rodzaju gry, złożone z wielu elementów nie tylko mają walory edukacyjne, dostarczają także satysfakcji towarzyskiej. Należy również pamiętać, że 10-latek, podobnie jak młodsze dzieci wciąż lubi spędzać czas z rodzicami.

A może zostanie inżynierem? Rozwój zdolności konstrukcyjnych

Klocki to uniwersalny prezent, który ucieszy zarówno chłopca, jak i dziewczynkę. Należy pamiętać, że wybierać można spośród naprawdę wielu różnych rodzajów klocków. Zestawy klocków dla 10-latka mogą pomóc rozwijać zdolności logiczne, mogą być również - w przeciwieństwie do klocków dla bardzo małych dzieci - złożone z małych elementów, których ułożenie wymaga precyzji. Takie zestawy rozwijają zdolności manualne oraz zainteresowanie tworzeniem konstrukcji, przy czym niekoniecznie należy koncentrować się na zestawach najbardziej znanych, ikonicznych firm.

Oferta klocków na rynku jest bardzo szeroka. Stojąc przed wyborem zabawki dla 10-latka, warto pamiętać, że każda zabawka - również klocki - zainteresować może zarówno chłopca, jak i dziewczynkę.

Poczucie wspólnoty

Wśród dzieci często panuje moda na określone zabawki. Związana jest ona zazwyczaj z tworzącymi popkulturę postaciami z popularnych bajek. Przedmioty codziennego użytku, na przykład plecaki czy piórniki, sprzedawane są w seriach, a każdy element ozdobiony jest wizerunkiem ulubionej postaci. Prezenty tego rodzaju mają znaczenie wspólnotowe. Niejednokrotnie są towarzyskim spoiwem, tematem do rozmów pomiędzy rówieśnikami, wpływają więc na poczucie przynależności do grupy.