Goście u drzwi – jak szybko posprzątać mieszkanie?

Niezapowiedziana wizyta bywa nie na rękę, gdy mamy spory bałagan w domu. Jeśli więc ktoś dzwoni, że za godzinę wpadnie na kawę, raczej nie mamy czasu na generalne porządki. Bez problemu jednak uda się w tym czasie uprzątnąć przestrzeń tak, aby mieszkanie wyglądało czysto i dobrze się prezentowało.

Aby szybko posprzątać mieszkanie, warto poświęcić minutę lub dwie na zaplanowanie porządków. Jeśli będziemy robić to chaotycznie, wszystko będzie trwało zdecydowanie dłużej, a przy okazji sami sobie będziemy przeszkadzać i się denerwować. Pierwszym elementem jest uprzątnięcie bałaganu, który lubi robić się sam – chowamy do szafy wszystkie leżące na kanapach i fotelach ubrania, odnosimy do kuchni brudne naczynia, odkładamy na miejsce wszystkie przedmioty, które zalegają w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Usuwanie kurzu, odkurzanie i mopowanie

Podstawową zasadą szybkiego i efektywnego sprzątania jest robienie tego na zasadzie od góry do dołu. Najpierw więc ścieramy kurze na półkach i komodach, wycieramy stoły, poprawiamy poduszki na krzesłach, strzepujemy okruszki z kanapy. A dopiero na końcu zabieramy się za podłogi. W szybkim odkurzaniu dobrym rozwiązaniem będzie odkurzacz – pozwala on na szybkie i dokładne sprzątnięcie podłóg. Można dzięki temu zaoszczędzić kilka cennych chwil, które z pewnością przydadzą się w sytuacji, gdy czas goni. Ranking odkurzaczy przedstawia najlepsze i najczęściej polecane modele, które pomogą Ci szybko rozgromić się ze wszelakim kurzem i zanieczyszczeniami.

Jeśli do przyjścia gości mamy co najmniej pół godziny, można również umyć podłogę mopem na mokro. Dzięki temu lepiej będzie się prezentowała, a przy tym usuniemy z niej nawet najdrobniejsze pyłki. Na koniec sprzątamy kuchnię i łazienkę, pozbywając się przede wszystkim codziennego bałaganu, a także ogarniamy przedpokój, ustawiając buty i przygotowując wieszaki dla gości. Możemy również mieszkanie przewietrzyć i włączyć delikatny odświeżacz powietrza – nasze wnętrze od progu będzie wtedy pachniało świeżością.

Regularne sprzątanie sprzyja niespodziewanym wizytom

Aby niespodziewani goście nie przyprawiali nas o palpitację serca, warto zadbać o to, by w naszym mieszkaniu zawsze było czysto. Na systematyczne sprzątanie zarezerwujmy sobie jeden dzień w tygodniu, wtedy zadbajmy o gruntowne porządki we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli stale odwlekamy gruntowne porządki, trudno się spodziewać, by w krótkim czasie udało się doprowadzić salon czy kuchnię do reprezentacyjnego stanu. Jeśli natomiast mieszkanie będzie na co dzień utrzymywane w porządku, będziemy stanie dosłownie w kilka chwil doprowadzić je do ładu przed nagłą wizytą rodziny czy znajomych.