Zimowa aura i pogarszające się warunki na drogach mogą stworzyć wiele zagrożeń, na które kierowcy nie zawsze są przygotowani. Padający śnieg albo deszcz ze śniegiem mogą stwarzać duże utrudnienia na drodze. Apelujemy do kierowców o rozsądek, zdjęcie nogi z gazu i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego!

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w sobotę około godz. 1.30 w miejscowości Przążewo, na drodze wojewódzkiej nr 616. Kierujący pojazdem osobowym marki Peugeot stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w jadący z naprzeciwka samochód Bmw. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Tego samego dnia około godz. 10.45 w m. Kondrajec Szlachecki kierujący samochodem Dacia nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w dwie latarnie i znak drogowy.

Dzisiaj, kilka minut przed godziną 9.00 w m. Ciemniewo doszło do kolejnej kolizji drogowej. Kierujący osobowym Nissanem na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w jadący z naprzeciwka samochód marki Mercedes.

Pamiętajmy o dostosowaniu stylu jazdy do warunków panujących na drodze! To właśnie niedostosowanie prędkości i niewystarczająca odległość pomiędzy pojazdami są  powodem powstawania największej ilości zdarzeń drogowych. Śliska nawierzchnia drogi znacznie wydłuża odcinek, na którym zatrzyma się pojazd. Dodatkowo pamiętajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i przewożeniu dzieci w odpowiednich fotelikach samochodowych.

Problemem może być nie tylko aura, ale również zalegający na nadwoziu i szybach śnieg oraz lód. Zdarza się, że wszystkie szyby samochodu są zaszronione, a przednia odśnieżona jest tylko w części. Kierowca takiego pojazdu nie ma możliwości zobaczyć pieszego, nie widzi też dobrze innych pojazdów. Porusza się na wyczucie zagrażając wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Pamiętajmy więc, aby przed wyjazdem swoim samochodem zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego. Czasem wystarczy poświęcić kilka minut by właściwie przygotować auto do podróży.

Apelujemy do kierowców o ostrożną jazdę!

 

mł. asp. Magda Zarembska