Jak się wziąć za robienie tarasu?

Na pewno taras to miejsce, o którym marzy większość z nas. Już nie możemy się doczekać, kiedy się uda na nim poczytać książkę, czy też wypić pyszną kawę. Chętnie byśmy zrobili to już dzisiaj. Jednak, aby mogło się tak stać, to musimy taras wykonać. Tutaj pojawia się pytanie, czy samodzielne wykonanie tarasu to dobry pomysł. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Na jakim poziomie jest nasza wiedza i umiejętności praktyczne?

Na pewno nasza wiedza jest bardzo ważna w tym wszystkim. Gdy wiemy mniej więcej, jak się wziąć za robienie tarasu, to można spróbować. Przydaje się także nieco praktyki. Nie musimy mieć doświadczenia jedynie w tarasach. Chodzi bardziej o umiejętności praktyczne. Wiadomo, że osoby, które wcześniej w rękach nie miały młotka, nie poradzą sobie.

Cieszmy się także, że w dzisiejszych czasach mamy dostęp do Internetu, a w nim nie tylko całe źródło inspiracji, ale także instrukcje krok po kroku, jak sobie z tego typu czynnościami radzić. Okazuje się, że bardzo ważnym etapem jest samo zaplanowanie. Bez dobrego planu nic się nie uda. Musimy zrobić co w naszej mocy, aby był on w pełni funkcjonalny. Należy przemyśleć to wszystko z każdej strony. W pierwszej kolejności należy się zastanowić, jakiej wielkości powinien być oraz, czy ma on być zadaszony. W Polsce pogoda jest mocno kapryśna. W związku z powyższym poleca się taras z zadaszeniem.

Łatwy taras drewniany

Osobom początkującym poleca się jak najbardziej wykonanie tarasu drewnianego. Bez dwóch zdań takowa wersja jest raczej najprostsza do wykonania. Zależnie od samego kształtu tarasu, a także samej różnicy poziomów pomiędzy posadzką na parterze a nawierzchnią planowaną tarasu, możemy go wykonać na przeróżne sposoby. Gdy takowa różnica jest bardzo duża, to taras należy zaprojektować na słupach. A co w sytuacji, gdy różnica jest mała? Wówczas rusz się układa na słupkach betonowych, czy też na specjalnych bloczkach.

Taki taras może zostać ułożony w tradycyjny sposób. Najlepszym rozwiązaniem są legary drewniane. Powinny one być usytuowane w odległości, która to zapewnia takowe zamocowanie desek, aby nie uginały się. Odległość optymalna to między pięćdziesiąt, a sześćdziesiąt centymetrów. Legary należy ułożyć na żelbetonowych słupkach, czy też na betonowych bloczkach.

Z jakiego drewna taki taras się buduje? Może to być modrzew, ale także można postawić na bardziej egzotyczne drewno. Wykorzystujemy ryflowane deski. Takowe odprowadzają świetnie wodę, a do tego nie pękają. Do mocowania desek konieczne jest użycie wkrętów. Nie są one na pewno tanie. Wówczas się unika rdzawych zacieków na powierzchni naszego tarasu. Trzeba wiedzieć, że one nie wyglądają zbyt dobrze. Tutaj można popełnić jeden z błędów. Niektórzy zapominają sobie o zorganizowanie spadku. Pamiętać trzeba o spadku na poziomie 1,5 procent. Wówczas opadowa woda spływa swobodnie z tarasu, wzdłuż samego ryflowania desek.

Może się to wydawać nieco skomplikowane, ale po przeczytaniu instrukcji raz jeszcze, można to w pełni zrozumieć. Można zatem się brać do roboty. Tak więc czy samodzielne wykonanie tarasu to dobry pomysł? Wszystko zależy od naszych umiejętności i samozaparcia.