Faktoring to popularna usługa, która pozwala przedsiębiorcom zachować płynność finansową. Sprawdza się głównie wtedy, gdy udzielamy kontrahentom wydłużonych terminów płatności lub mamy kłopoty ze ściąganiem należności. Najprościej rzecz ujmując, faktoring jest formą finansowania krótkoterminowego. Polega przede wszystkim na wykupie nieprzeterminowanych wierzytelności. Przyjrzyjmy się temu, dlaczego warto postawić na usługi faktoringu. Kto uczestniczy w tym procesie? Jakie zalety przemawiają za faktoringiem? O czym trzeba wiedzieć?
Usługi faktoringu
Warto podkreślić, że w usłudze faktoringu uczestniczą następujące podmioty:
- Faktor - to instytucja finansowa, która nabywa wierzytelność.
- Faktorant - to firma, która zbywa wierzytelność.
- Kontrahent - to strona, która jest zobowiązana do spłaty wierzytelności.
Upraszczając cały proces, mamy tutaj do czynienia z kilkoma czynnościami. Na początku faktorant wystawia fakturę kontrahentowi, a następnie przekazuje ją do faktora. Kolejny krok to spłata faktury przez instytucję finansową (instytucja daje pieniądze firmie). To sprawia, że faktor zajmuje się ściąganiem wierzytelności od kontrahenta. Sposoby rozliczania w tym wypadku są różnorodne, co zależy od danego rodzaju faktoringu.
Rodzaje faktoringu
W jakich sytuacjach stosować faktoring i jakie rodzaje faktoringu można wyróżnić? Firmy mają do wyboru faktoring pełny lub niepełny. Ten pierwszy to faktoring bez regresu. Faktor przejmuje na siebie ryzyko niewypłacalności ze s trony kontrahenta. W razie problemów, firma nie musi martwić się oddaniem zaliczki. Taka usługa podlega zabezpieczeniu, z którego instytucja finansowa otrzymuje środki w przypadku braku spłaty faktury.
Jeśli chodzi o faktoring niepełny, jest on nazywany faktoringiem z regresem. Polega na tym, że firma przekazuje faktorowi fakturę i otrzymuje zaliczkę (przykładowo 40% kwoty wskazanej na dokumencie). Instytucja lub bank zajmuje się ściąganiem pieniędzy od kontrahenta. Jeżeli proces się powiedzie, faktor przekazuje firmie pozostałą kwotę i pobiera dla siebie prowizję. W sytuacji, gdy dłużnik nie spłaca zobowiązani, faktorant (firma) musi zwrócić całą sumę faktorowi(instytucja finansowa). Nie ma tutaj przejęcia na siebie ryzyka niewypłacalności dłużnika.
Nie zapominajmy o mieszanym faktoringu, który jest połączeniem pełnego i niepełnego. Przedsiębiorca w tym przypadku ustala z faktorem kwotę, do której ponosi odpowiedzialność za brak uregulowania faktury przez kontrahenta.
Dlaczego warto postawić na faktoring?
Faktoring ma wiele zalet, które są doceniane przez przedsiębiorców. To dobra metoda szybkiego finansowania. W efekcie firma otrzyma pieniądze bardzo szybko, po przekazaniu faktur do banku. To wskazuje, że faktoring może utrzymać lub poprawić stabilność finansową naszej firmy. Nie bez znaczenia jest fakt, że faktoring jest dobrym źródłem obrotowego kapitału. Co jeszcze powinniśmy docenić? Zaletą jest fakt, że z usługi skorzystają duże i małe firmy, nawet gdy nie mają zdolności kredytowej. To mniejsze obciążenie dla budżetu firmy w porównaniu z kredytami.
Niezwykle istotne jest to, że faktoring nie polega jedynie na ściąganiu należności od kontrahentów. To ciekawy sposób na to, aby szybciej uzyskać środki, które i tak trafiłyby do naszej firmy. Dzięki temu można wydłużyć termin płatności. Przedsiębiorcy wskazują, że faktoring może przyczynić się do rozwoju współpracy z kontrahentami i zwiększyć konkurencyjność firmy. Można cieszyć się zniwelowaniem ryzyka powstawania zatorów płatniczych. Praktycznie od razy wykorzystamy środki pieniężne, które posłużą nam na dalszy rozwój firmy i bieżące działania. Jak widać, to dodatkowe zabezpieczenie i możliwość zachowania płynności finansowej.
Faktoring - najważniejsze zalety
Dla wielu firm faktoring jest atrakcyjną formą uzyskania pieniędzy. To pewnego rodzaju alternatywa dla pożyczki lub kredytu. Ogromnym atutem faktoringu w naszym kraju jest łatwa dostępność takich usług. To dobra opcja praktycznie dla każdej firmy, która chce zachować płynność finansową. Nie trzeba martwić się wieloma formalnościami. W efekcie uzyskujemy szansę na uzyskanie szybkiej gotówki. Co ciekawe, przedsiębiorstwa korzystają z usług firm faktoringowych, otrzymują od faktorów profil swoich klientów. To pozwala zapoznać się z sytuacją finansową kontrahenta, z którym współpracujemy.
Ogromnym atutem jest to, że faktoring pozwala na oszczędność czasu. Problemy dotyczące płatności leżą po stronie faktora. Poza tym, przedsiębiorstwo może cały czas monitorować swoje należności. To doskonały sposób na uniknięcie problemów, związanych z płatniczymi zatorami. Okazuje się, że kontrahenci w tym wypadku także widzą pewne zalety. Mają szansę na wynegocjowanie lepszych warunków kredytu kupieckiego lub zmiany zobowiązania na kredyt kupiecki.
Podsumowując warto stwierdzić, że faktoring daje firmom wiele zalet. Istnieje sporo powodów, dla których warto postawić na usługi tego typu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm decyduje się na taką formę uzyskania pieniędzy. Do wyboru mamy faktoring pełny lub niepełny.