Ciechanów: rynek pracy

Ciechanów leży w województwie mazowieckim, w niedalekim sąsiedztwie Warszawy (w odległości ok. 90 km). To zielone, przyjazne do życia miasto – bez ciężkiego przemysłu, natomiast z wieloma miejscami rekreacji i odpoczynku oraz piękną zielenią. Mieści się tu dawny zamek Książąt Mazowieckich. A jak wygląda tutejszy rynek pracy? Czy Ciechanów stwarza iście królewskie warunki na rozwój zawodowy? Sprawdźmy, co ma do zaoferowania, w jakich zawodach brakuje pracowników i czy stopa bezrobocia w mieście jest wysoka. Te informacje przydadzą się każdemu, kto właśnie szuka pracy w Ciechanowie.

Praca Ciechanów: perspektywy rynku pracy

Jak powszechnie wiadomo, rynek pracy w Polsce jest silnie zróżnicowany. Podobnie wygląda sytuacja w województwie mazowieckim. Mamy tu Warszawę z rekordowo niską stopą bezrobocia i powiat szydłowiecki, w którym wskaźnik jest najwyższy w Polsce. Jak na tym tle prezentują się Ciechanów i powiat ciechanowski?

Stopa bezrobocia (wg GUS, dane na koniec lutego 2022 r.) wynosiła:

  • 5,5% dla Polski,

  • 4,7% dla woj. mazowieckiego,

  • 8,6% dla powiatu ciechanowskiego.

Skala bezrobocia w powiecie ciechanowskim jest zatem większa niż wojewódzka średnia. Niemniej w wielu zawodach praca w Ciechanowie i okolicach jest dostępna od ręki. Wg badania Barometr zawodów w deficycie są chętni i posiadający wymagane kwalifikacje kandydaci do pracy jako:

  • pracownicy budowlani – betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,

  • nauczyciele – praktycznej nauki zawodu, przedmiotów ogólnokształcących, przedmiotów zawodowych,

  • pracownicy sektora usług medycznych i opiekuńczych – lekarze, opiekunowie osoby starszej lub z niepełnosprawnością, pielęgniarki i położne,

  • pracownicy gastronomii i branży spożywczej – cukiernicy, kucharze, piekarze,

  • pracownicy zakładów przemysłowych – robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki,

  • a także biolodzy, biotechnolodzy i diagności laboratoryjni, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, pracownicy służb mundurowych oraz sprzedawcy i kasjerzy.

Eksperci opracowujący Barometr wskazali także cztery grupy profesji nadwyżkowych. Są oni w nieco trudniejszej sytuacji na rynku pracy (jest więcej kandydatów do pracy niż dostępnych ofert). W nadwyżce w 2022 r. znaleźli się:

  • ekonomiści,

  • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,

  • pracownicy ochrony fizycznej,

  • specjaliści rolnictwa i leśnictwa.

Oferty pracy: Ciechanów – gdzie najłatwiej znaleźć pracę?

Poszukiwanie pracy bywa niekiedy żmudne i trudne, ale może też przebiegać bardzo sprawnie i szybko przynieść efekty w postaci znalezienia satysfakcjonującej pracy. Na początek trzeba przygotować profesjonalne, bezbłędne CV. Pozwoli nam ono dobrze się zaprezentować na etapie pierwszej selekcji kandydatów.

Regularnie przeglądajmy pojawiające się informacje o nowych rekrutacjach. Liczne oferty zatrudnienia z różnych części kraju, a także propozycje stanowisk zdalnych znajdziemy na portalu z ofertami pracy praca.pl Na stronie jest kilkaset ogłoszeń z samego Ciechanowa i okolicy! Co ważne w witrynie można ustawić tzw. job alert, czyli automatyczne powiadomienia o nowych ofertach, pojawiające się wg wybranych przez kandydata kryteriów.

Ogłoszenia znajdziemy również oczywiście w mediach społecznościowych i na stronach konkretnych pracodawców. Jeśli marzymy o pracy w firmie, która aktualnie nie prowadzi naboru, możemy przesłać mailem bądź osobiście zanieść do siedziby przedsiębiorstwa podanie o pracę. To dokument podobny do listu motywacyjnego, ale mniej szczegółowy i wysyłany właśnie, kiedy firma nie rekrutuje.


Warto też złożyć wizytę w Powiatowym Urzędzie Pracy (Ciechanów, ul. Sygietyńskiego 11). PUP nie tylko wypłaca zasiłek dla bezrobotnych osobom, które spełniają ustawowe kryteria. Zajmuje się ponadto doradztwem zawodowym i pośrednictwem pracy. Oferty, jakimi dysponuje urząd, można też sprawdzić online – na stronie Centralnej Bazy Ofert Pracy.